Republikanci brane Trampa napadom na sistem krivičnog pravosuđa

Republikanci brane Trampa napadom na sistem krivičnog pravosuđa

Mnogi republikanci u američkom Kongresu odgovorili su na predstojeću tužbu Donalda Trampa u utorak tako što su sistem krivičnog pravosuđa okarakterisali kao korumpiran, u optužbama koje su paralelne sa njihovim ranijim napadima na nacionalne izbore nakon poraza bivšeg predsednika 2020.

Tramp i njegovi saveznici u Predstavničkom domu i Senatu koristili su retoriku koja je odražavala njegove lažne tvrdnje o široko rasprostranjenoj izbornoj prevari u pripremama za smrtonosni napad njegovih pristalica na Kapitol SAD 6. januara 2021.

Kritičari upozoravaju da bi sadašnja stranačka retorika mogla uzdrmati poverenje javnosti u sudove podrivanje institucionalnog legitimiteta sistema krivičnog pravosuđa.

„Trampova optužnica je kulminacija 6 godina kada su demokrate oružjale policiju da cilja i progone svoje političke neprijatelje. Diktature funkcionišu ovako – SAD bi trebalo da budu drugačije“, tvitovao je senator Ted Kruz, tvrdokorni republikanac koji je glasao za poništavanje 2020. izborni rezultati.

Tramp kaže da je nevin za očekivane optužbe u Njujorku – koje se vrte oko tihih isplata novca porno zvezdi Stormi Danijels tokom njegove predsedničke kampanje 2016. Detalji optužbe još nisu jasni.

On kaže da su istraga i tri druge istrage koje uključuju njegove pokušaje da poništi svoj izborni poraz 2020. i zadržavanje poverljivih dokumenata nakon što je napustio Belu kuću politički motivisane.

Većina demokrata je upozorila da se ne dovodi u pitanje legitimitet institucija vlasti u odbranu Trampa, koji se rutinski suprotstavljao ogradama demokratije tokom četiri godine provedene u Beloj kući i dva puta ga je opozivao Kongres.

„Politički lideri bi trebalo da se zauzmu za američki sistem vlasti“, rekla je demokratska predstavnica Zoe Lofgren, članica Pravnog odbora Predstavničkog doma koja je takođe učestvovala u istrazi Kongresa o napadu 6. januara.

„Podrivanje sistema vlasti je ozbiljna stvar i pretnja našoj budućnosti“, rekla je ona u intervjuu.

Tramp je poslednjih nedelja bio neobuzdan u svojoj retorici, pozivajući na proteste i upozoravajući na potencijalnu „smrt i uništenje“ ako bude optužen.

Koristio je vatreni jezik nekoliko sati pre nego što su njegove pristalice upale na Kapitol 6. januara, u pokušaju da preokrene svoj izborni poraz. Pet osoba, uključujući policajca, poginulo je tokom ili ubrzo nakon tih nereda, a više od 140 policajaca je povređeno. Kapitol je pretrpeo milione dolara štete.

Većina republikanaca je svoju invektivnu optuživala na okružnog tužioca Menhetna Alvina Brega, optužujući tužioca da je pokrenuo politički motivisanu istragu sa ciljem da spreči Trampa da ponovo bude izabran u Belu kuću 2024.

Nakon što je Tramp 18. marta najavio da očekuje da će biti uhapšen za nekoliko dana, Predstavnički dom pod kontrolom republikanaca pokrenuo je sopstvenu istragu Bregove istrage velike porote, tražeći dokumente i svedočenja. Oni su Bregov potez nazvali „zloupotrebom tužilačkih ovlašćenja bez presedana“ i rekli da je optužnica usledila nakon višegodišnjeg traženja osnova za podizanje optužnice.

Demokrate su postavile pitanje da li Kongres ima ovlašćenja da istražuje istragu na državnom nivou, posebno onu koja se vodi prema tajnim pravilima velike porote.

Brag, demokrata, upozorio je u petak republikanske predstavnike Džima Džordana, Džejmsa Komera i Brajana Stajla, koji vode istragu, da ne napadaju sistem krivičnog pravosuđa.

„Vi i mnoge vaše kolege odlučili ste da sarađujete u naporima gospodina Trampa da ocrni i ocrni integritet izabranih državnih tužilaca i sudskih sudija“, napisao je tužilac Menhetna.

Republikanci u Predstavničkom domu nastavili su da uzvraćaju. Firebrand Marjorie Tailor Greene rekla je da planira da protestuje protiv Trampovog pojavljivanja pred sudom u utorak, dok je Brajan Mast otišao dalje i rekao za CNN da neće prihvatiti ishod suđenja poroti, rekavši: „Nemam poverenja da će porota doneti odluku pravednu procenu ovoga“.

Nisu svi republikanci tako brzo doveli u sumnju sudove.

Bivši guverner Arkanzasa Asa Hačinson izdao je saopštenje u kojem je pozvao na strpljenje i podvukao pravni princip da Tramp, kao optuženi, treba da se smatra nevinim.

„Moramo da sačekamo činjenice i da naš američki sistem pravde funkcioniše kao što radi za hiljade Amerikanaca svakog dana“, rekao je Hačinson, koji razmišlja o sopstvenoj kandidaturi za Belu kuću 2024.

Istoričari, uključujući profesora Univerziteta Prinston Džulijan Zelizer, rekli su da izjave republikanaca o Bregu i sistemu krivičnog pravosuđa slede davno uspostavljenu partizansku liniju.

„Stranka je mnogo uložila u napad na legitimnost institucija, zbog čega se Tramp dobro uklopio u stranku i nastavlja da bude popularan“, rekao je Zelizer u mejlu.

Nikol Hemer, direktorka Rodžers centra za američko predsedništvo na Univerzitetu Vanderbilt, upozorila je da bi republikanski napadi na američki sistem krivičnog pravosuđa mogli na kraju imati strašne posledice po sudove i porote.

„Ovo je završna utakmica retorike ‘duboke države’ koju Donald Tramp koristi od 2016. da bi posejao to seme nepoverenja u institucije odgovornosti“, rekao je Hemer.

„Još nismo videli kataklizmičan trenutak u ovom odbijanju sudova. Ali počinjemo da uviđamo korake ka tome, kao što smo videli korake ka 6. januaru koji dolaze sa velike udaljenosti.“