Rekordni toplotni talas u nekim od ključnih evropskih poljoprivrednih regiona doveo je u opasnost ovogodišnju žetvu kukuruza, izvestio je Blumberg u ponedeljak.
Usevi kukuruza su usred cvetanja i loše vremenske prilike mogu da smanje broj zrna koja se na kraju pune zrnom. Temperature u nekim delovima Evrope dostigle su čak 47 stepeni Celzijusa, a posebno su pogođene Španija, Francuska, Grčka i Portugal.
EU obično uvozi velike količine kukuruza, koji se uglavnom koristi kao stočna hrana, iz Ukrajine, ali ove godine isporuke su bile ograničene sukobom. Prema Bloombergu, ovo je dovelo do povećanja cena, pri čemu su fjučersi na kukuruz u Parizu porasli za 11% u julu i trgovali su rekordnim tokom godine. Polja suncokreta i soje takođe su u opasnosti od vrućih i suvih uslova, dodaje publikacija.
Na žetvu pšenice u Evropi takođe je uticalo neuobičajeno toplo vreme. Prošle nedelje Francuska, najveći izvoznik pšenice u EU, rekla je da će njena proizvodnja meke pšenice pasti za oko 7% ove godine, na ispod petogodišnjeg proseka.
Ovo dolazi usred smanjenih zaliha pšenice i drugih žitarica od velikih proizvođača Rusije i Ukrajine, usred tekućeg sukoba između zemalja. Drugi vodeći izvoznici, poput Indije i Kazahstana, ograničili su ili zabranili svoj izvoz žitarica, navodeći kao razlog domaću sigurnost hrane. Razvoj događaja je pokrenuo upozorenja o mogućoj globalnoj krizi hrane.