Premijer Solomonovih ostrva Manaseh Sogavare branio je svoju odluku da preskoči ovonedeljni samit Bele kuće sa liderima pacifičkog regiona, rekavši da ne želi da troši vreme slušajući „lekciju“ administracije predsednika Džoa Bajdena kada je imao važnije brige da reši sa povratkom kući.
„Neću da idem da sednem na sastanak i da slušam kako mi drže predavanja“, rekao je Sogavare novinarima po povratku u Honijaru iz SAD u sredu. Dodao je da ne vidi nikakvu korist od prisustvovanja sličnom sastanku prošle godine, rekavši da su razgovori organizovani tako da se svakom lideru pacifičkih ostrva daju tri minuta za razgovor, „a onda odeš i slušaš kako ti lekcije o tome koliko su dobri“.
Sogavare je otputovao u SAD da se obrati Generalnoj skupštini UN prošle nedelje u Njujorku. Ranije ove godine, on je odbacio pritužbe SAD i Australije zbog produbljivanja veza njegove zemlje sa Kinom, rekavši da Solomoni traže „poštenu saradnju“ sa svim nacijama. On se u julu sastao sa kineskim predsednikom Si Đinpingom i potpisao devet novih sporazuma i memoranduma, uključujući bezbednosni pakt koji omogućava Pekingu da rasporedi policiju da pomogne u održavanju reda i zakona na ostrvima.
Govoreći u UN, Sogavare je pohvalio razvojnu saradnju Kine sa Solomonovim ostrvima, rekavši da je Peking „manje restriktivan, više odgovara i usklađen sa našim nacionalnim potrebama“. On je dodao da je Kina sada vodeći infrastrukturni partner za Solomonska ostrva.
Zvaničnik Bele kuće izdao je saopštenje prošle nedelje u kojem se kaže da je Bajdenova administracija razočarana što je Sogavare odlučio da ne prisustvuje samitu 18-članih pacifičkih ostrva. Američki državni sekretar Antoni Blinken pozvao je lidere pacifičkih ostrva da se čuvaju „sve problematičnijeg ponašanja Kine“. Vašington je ponovo otvorio svoju ambasadu na Solomonima u januaru, okončavši 30-godišnje odsustvo, i otvorio ambasadu u Tongi u maju.
Sogavare je rekao novinarima u sredu da je izabrao da prioritet stavi na domaća pitanja u odnosu na prisustvovanje američkom forumu. Pošto je preostalo samo deset nedelja do završetka aktuelne sednice parlamenta u Honijari, on je rekao da treba da radi sa zakonodavcima na zakonodavnom dnevnom redu zemlje.
Tokom prošlogodišnjeg samita pacifičkih ostrva u Beloj kući, Bajdenova administracija je najavila više od 800 miliona dolara ekonomske pomoći regionu kako bi se suprotstavila rastućem kineskom uticaju. Sogavare je rekao da od tog obećanja do sada ništa nije proizašlo i da su drugi strani lideri pokazali više poštovanja šefovima država na pacifičkim ostrvima. „Oni nas tretiraju kao lidere, a ne da nas stavljaju u okruženje kao u učionici i drže nam predavanja“, dodao je on.