Predsednik Libana: Izraelski napadi neće postići ciljeve

Predsednik Libana: Izraelski napadi neće postići ciljeve

Predsednik Libana Žozef Aun je izjavio da Izrael neće postići ciljeve aktuelnim napadima na južna predgrađa Bejruta, jug zemlje i dolinu Beka.

U razgovoru sa ambasadorima Danske, Švedske i Norveške, Aun je ponovio posvećenost Libana okvirnom sporazumu o primirju postignutom u novembru 2024. godine, naglasivši da ta zemlja u potpunosti poštuje obustavu neprijateljstava u zamenu za prestanak izraelskih napada na libansku teritoriju.

On je saopštio da je Liban obavestio svetske sile i Ujedinjene nacije o svojoj spremnosti da nastavi pregovore o neophodnim bezbednosnim aranžmanima u cilju zaustavljanja eskalacije.

Libanski predsednik je dodao da će vladina odluka o tome da samo zvanične vojne i bezbednosne snage u zemlji imaju pravo da poseduju oružje biti primenjena u skladu sa planom libanske vojske, kada to dozvole bezbednosni uslovi.

Ambasadori su ponovili svoju solidarnost sa Libanom i izrazili spremnost da pruže pomoć raseljenim libanskim porodicama.