Požari u Kanadi dovode do upozorenja o kvalitetu vazduha u SAD

Požari u Kanadi dovode do upozorenja o kvalitetu vazduha u SAD

Kanada se suočava sa nizom intenzivnih šumskih požara koji su se proširili od zapadnih provincija do Kvebeka, sa stotinama šumskih požara. Dim je stigao u Sjedinjene Države, što je rezultiralo brojnim upozorenjima o kvalitetu vazduha izdatim od maja.

U utorak je američka Agencija za zaštitu životne sredine izdala upozorenje o lošem kvalitetu vazduha za Novu Englesku, dan nakon što su delovi Ilinoisa, Viskonsina i Minesote dobili slično upozorenje. Prošle nedelje su američki zvaničnici na jugu do Merilenda, Baltimora, Virdžinije i Pensilvanije prijavili da su pogođeni šumskim požarima.

Dim od požara u Kanadi se od prošlog meseca seli u Sjedinjene Države. Najnoviji požari u blizini Kvebeka gore najmanje nekoliko dana.

EPA je saopštila da je verovatno maglovito nebo, smanjena vidljivost i miris zapaljenog drveta i da će se dim zadržati nekoliko dana u Novoj Engleskoj.

„Nije neobično da imamo dim od požara u našem kraju. Veoma je tipično za severozapadnu Kanadu“, rekao je Daren Ostin, meteorolog i viši specijalista za kvalitet vazduha iz Odeljenja za upravljanje životnom sredinom Rhode Islanda. Ali dim je obično bio u visini i ne utiče na zdravlje ljudi, rekao je on.

Požari u oblasti Kvebeka su veliki i relativno blizu, oko 500 do 600 milja udaljeni od Rod Ajlenda. I oni su pratili šumske požare u Novoj Škotskoj, što je rezultiralo kratkotrajnim upozorenjem o kvalitetu vazduha 30. maja, rekao je Ostin.

Upozorenja o kvalitetu vazduha pokreću se brojnim faktorima, uključujući otkrivanje zagađenja sitnim česticama — poznatog kao „PM 2,5“ — koje može da iritira pluća.

„Imamo odbranu u našim gornjim disajnim putevima da uhvatimo veće čestice i sprečimo ih da dođu u pluća. One su prave veličine da se prevaziđu te odbrane“, rekao je dr Dejvid Hil, pulmolog iz Voterberija, Konektikat, i član Nacionalnog odbora direktora Američkog udruženja za pluća. „Kada te čestice dođu u respiratorni prostor, uzrokuju da telo ima zapaljensku reakciju na njih.“

Trent Ford, državni klimatolog u Ilinoisu, rekao je da su atmosferski uslovi na gornjem srednjem zapadu koji stvaraju suvo, toplo vreme omogućili malim česticama da putuju stotinama milja od kanadskih požara i da se zadržavaju danima.

„To je dobar primer koliko je klimatski sistem složen, ali i koliko je povezan“, rekao je Ford.

Izloženost povišenim nivoima zagađenja finim česticama može uticati na pluća i srce.

Kvalitet vazduha upozorava na „osetljive grupe“, veliku kategoriju koja uključuje decu, starije odrasle osobe i ljude sa plućnim bolestima, kao što su astma i hronična opstruktivna bolest pluća.

Deca, koja se često podstiču da izađu i igraju se, „podložnija su pušenju iz više razloga“, rekla je Lora Kejt Bender, pomoćnik nacionalnog potpredsednika udruženja za pluća, za zdrav vazduh. „Njihova pluća se još razvijaju, udišu više vazduha po jedinici telesne težine.

Dobar je trenutak da odložite rad u dvorištu i vežbu na otvorenom. Ako izlazite, razmislite o nošenju maske N95 da biste smanjili svoju izloženost zagađivačima.

Ostanite unutra, držite vrata, prozore i kamine zatvorenima. Preporučuje se da klima-uređaj radi na recirkulaciji.

„Ako imate filtere na svom kućnom HVAC sistemu, trebalo bi da se uverite da su ažurirani i visokog kvaliteta“, rekao je Hil. „Neki ljudi, posebno oni sa osnovnom bolešću pluća ili srčanim oboljenjima, trebalo bi da razmotre ulaganje u prečistače vazduha za svoje domove.“