Testiranje je pokazalo da je slučaj genetski povezan sa epidemijom 2018-2020 u provincijama Severni Kivu i Ituri, koja je ubila skoro 2.300 ljudi, navodi se u saopštenju Placide Mbala, šefa Laboratorije za genomiku patogena u INRB.
Još jedna eksplozija te epidemije ubila je šest ljudi prošle godine. Najnovija epidemija u Kongu bila je u drugom delu zemlje i proglašena je završenom u julu nakon pet smrtnih slučajeva.
Ebola se ponekad može zadržati u očima, centralnom nervnom sistemu i telesnim tečnostima preživelih i buknuti godinama kasnije.
Slučaj je potvrđen kod žene koja je umrla 15. avgusta nakon što je primljena u bolnicu u Beniju 23. jula, navodi se u saopštenju.
„Naši početni nalazi ukazuju na to da ovaj slučaj verovatno predstavlja novo izbijanje epidemije Nord Kivu/Ituri 2018-2020, iniciran prenosom virusa ebole od trajno zaraženog preživelog ili preživelog koji je doživeo recidiv“, navodi se u saopštenju.
Uviđaj je u toku kako bi se utvrdio izvor.
Najmanje 131 kontakt žene je identifikovan, uključujući 60 zdravstvenih radnika na prvoj liniji, od kojih je 59 vakcinisano protiv ebole, navodi se u saopštenju.
Svetska zdravstvena organizacija saopštila je u subotu da vlasti istražuju sumnjivi slučaj ebole u Beniju nakon što je umrla 46-godišnja žena.
Guste tropske šume Konga su prirodni rezervoar za virus ebole, koji izaziva groznicu, bolove u telu i dijareju.
Zemlja je zabeležila 14 epidemija od 1976. Epidemija 2018-2020 na istoku bila je najveća i druga najveća ikada zabeležena u Kongu, sa skoro 3.500 ukupnih slučajeva.