Poslanici EU odbacili predlog da se upotreba hemijskih pesticida smanji za 50 odsto do 2030.

Poslanici EU odbacili predlog da se upotreba hemijskih pesticida smanji za 50 odsto do 2030.

Poslanici Evropske unije odbacili su u sredu plan da se upotreba hemijskih pesticida smanji za 50 odsto do 2030. i da se zabrani svaka upotreba pesticida u oblastima kao što su javni parkovi, igrališta i škole.

Nakon što je niz amandmana ublažio predlog Izvršne komisije EU, predlog zakona je odbijen sa 299 protiv 207 glasova, uz 121 uzdržan. Zauvek je pokopao nacrt zakona i svaki novi predlog bi morao da počne od nule nakon junskih izbora za članove Evropskog parlamenta.

„Ovo je gorak udarac za zaštitu životne sredine i javno zdravlje. Iskreno rečeno, većina poslanika u Evropskom parlamentu stavlja profit od velike poljoprivrede iznad zdravlja naše dece i planete“, rekla je Sara Viner, zelena poslanica koja je bila izvestilac za predlog.

„Neće biti nove regulative o održivoj upotrebi pesticida“, rekao je Viener.

Evropska komisija je prošle godine saopštila da su trenutna pravila koja ograničavaju upotrebu pesticida preslaba i da se nisu dosledno primenjivala širom EU.

Glavna poljoprivredna grupa EU, COPA-COGECA, pozdravila je odbijanje zakona i pozvala na poboljšani dijalog između poljoprivrednika i institucija bloka 27 zemalja.

„Ne zaboravimo da je ovaj predlog bio ideološki od samog početka, bez veze sa realnošću poljoprivrede, predlažući nerealne tranzicije bez neophodnog finansiranja“, navodi grupa. „Ne zaboravimo da se sva ova polarizacija mogla izbeći i naći rešenja bez ideološke tvrdoglavosti nekolicine donosilaca odluka.

Kao deo svog plana da postane klimatski neutralna do 2050. godine, Evropska unija je usvojila širok spektar mera, od smanjenja potrošnje energije do oštrog smanjenja emisija iz saobraćaja i reformisanja sistema EU za trgovinu gasovima staklene bašte. Ali s obzirom da se predstoje izbori za Evropski parlament sledeće godine, neki lideri i poslanici zabrinuti su zbog antagonizma birača obavezujućim zakonima i restriktivnim zahtevima.

Madlen Kost, aktivistkinja organizacije Slov Food koja promoviše biodiverzitet i podršku malim poljoprivrednicima, izjavila je da je „većina u parlamentu odlučila da stane na stranu agroindustrije i njenih saveznika, koji su lobirali protiv ovog predloga u poslednje dve godine , ignorišući naučni konsenzus o potrebi transformacije našeg trenutnog sistema ishrane.”