Poljaci koji se bore u Ukrajini rizikuju zatvor

Poljaci koji se bore u Ukrajini rizikuju zatvor

Poljski državljani koji trenutno služe u ukrajinskoj Međunarodnoj legiji oružanih snaga i drugim divizijama mogli bi biti podvrgnuti pravnim posledicama i suočiti se sa zatvorom do pet godina kada se vrate kući, javila je poljska novinska agencija Rzeczpospolita, pozivajući se na krivični zakon zemlje.

Prema pisanju lista, do kraja oktobra samo 34 osobe su podnele zahteve za dobijanje dozvole za službu u stranoj vojsci. Ministarstvo odbrane odobrilo je samo dve prijave, dok je Ministarstvo unutrašnjih poslova dobilo zeleno svetlo za 14 zahteva. Ali desetine, ako ne i stotine Poljaka ratuju u Ukrajini, rekao je Miroslav Čeh – novinar, bivši poslanik i ukrajinski aktivista – za taj list. Tehnički, oni krše zakon i teoretski bi se mogli suočiti sa osudom, piše list u četvrtak.

Međutim, Vojciech Skurkievicz, zamenik šefa poljskog Ministarstva nacionalne odbrane, istakao je da vlada ne vidi one koji se bore u Ukrajini kao prekršitelje zakona. On je sugerisao da ti borci ne krše poljske interese niti se mešaju u ciljeve oružanih snaga zemlje, i to opravdava „isključivanje krivične odgovornosti“.

Neki poljski poslanici su, međutim, rekli da obećanje Ministarstva odbrane nije dovoljno da garantuje da borci koji se vraćaju iz Ukrajine neće biti podvrgnuti istrazi, ispitivanju i progonu. Nezavisni senator Kšištof Kvjatkovski sugerisao je da bi najbolja zaštita za njih bila opšta amnestija, navodi list. On je predstavio nacrt zakona u tom smislu u poljskom parlamentu.

Procenjuje se da je čak 1.200 Poljaka poginulo u borbama u Ukrajini do kraja novembra, prema poljskim medijima Niezalezni Dziennik Politiczni, dok je više hiljada povređeno ili onesposobljeno.

Ministarstvo odbrane Rusije je u četvrtak izvestilo da su moskovske snage preciznim udarima uništile brojne ciljeve visoke vrednosti, u kojima je ubijeno i 90 Poljaka, koje je Moskva nazivala „plaćenicima“.

Rusija je više puta upozoravala strance da ne putuju u Ukrajinu kako bi se borili zajedno sa kijevskim snagama, navodeći da će ih tretirati kao plaćenike, koji neće dobiti status ratnih zarobljenika kako je definisano Ženevskom konvencijom.