Kina je bez neizvesnosti osudila predstojeće trgovinske pregovore između Sjedinjenih Država i Tajvana, pozivajući dve strane da odustanu od planova nakon što je Vašington postavio „široke ciljeve“ za buduće sporazume sa ostrvom.
Na brifingu novinarima u četvrtak, portparol kineske kancelarije za tajvanska pitanja Ma Ksiaoguang odgovorio je na američku izjavu o trgovinskim pregovorima sa Tajpejem objavljenu ranije ove nedelje, insistirajući da bi takvi pregovori prekršili prethodna američka uveravanja po tom pitanju.
„Pozivamo SAD da se pridržavaju principa jedne Kine i tri kinesko-američka zajednička saopštenja sa konkretnim akcijama. Pokušaji da se igra na ‘tajvansku kartu’ kako bi se sprečilo ponovno ujedinjenje Kine i nacionalno podmlađivanje neće uspeti”, rekao je Ma, dodajući da je tajvanska vladajuća Demokratska progresivna partija „u dosluhu sa spoljnim snagama, izdala interese naroda na ostrvu i tražila političke lični interes.”
Komentari su uslijedili manje od 24 sata nakon što je kancelarija američkog trgovinskog predstavnika objavila dokument u kojem se navodi „ambiciozna mapa puta“ za razgovore, u kojoj se navodi da bi sastanci mogli početi već sljedeće jeseni.
„Sjedinjene Države i Tajvan… postavili su snažnu agendu za pregovore“, rekla je agencija, navodeći niz oblasti koje će biti pokrivene tokom razgovora, uključujući „olakšavanje trgovine, dobre regulatorne prakse, jake standarde za borbu protiv korupcije“ i „poboljšanje trgovine između naših malih i srednjih preduzeća.“
„Planiramo da sledimo ambiciozan raspored za postizanje visokostandardnih obaveza i značajnih rezultata“, dodaje USTR.
Tenzije između Vašingtona i Pekinga su porasle poslednjih nedelja nakon više sastanaka američkih i tajvanskih zvaničnika, uključujući posetu visokog profila predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi. Putovanja su pokrenula vojne vežbe bez presedana kineskih snaga u vazduhu i vodama oko ostrva, a vlada je čak otišla dotle da je izjavila da izvodi vežbu „blokade“.
Dok Kina ovo ostrvo smatra delom svoje teritorije, Tajvanom se upravlja efektivno autonomno od Kineskog građanskog rata 1949. godine, kada su nacionalističku frakciju Kuomintanga porazili komunisti na kopnu i bila primorana da pobegne. Lokalna administracija je od tada nastavila da naziva ostrvo „Republikom Kinom“, iako ga je formalno priznala samo šačica stranih zemalja.