Peking i dalje traži odgovore godinu dana nakon pada aviona

Peking i dalje traži odgovore godinu dana nakon pada aviona

Kineski vazduhoplovni regulator saopštio je u ponedeljak da istražitelji još uvek istražuju uzrok pada aviona China Eastern Airlines na letu MU5735, skoro godinu dana nakon što je avion pao, pri čemu je poginulo 132 putnika i članova posade, prenosi Rojters.

Boeing 737-800 srušio se 21. marta 2022. u planinski region u jugozapadnom regionu Guangsi, u najsmrtonosnijoj kineskoj avijacijskoj katastrofi u poslednjih 28 godina.

Uoči godišnjice, Uprava za civilno vazduhoplovstvo Kine (CAAC) izdala je saopštenje od tri paragrafa koje je dalo malo detaljnih informacija i nema podataka iz takozvanih „crnih kutija“ aviona koji bi dali tragove za njegov iznenadni pad sa krstarenja. domet.

„Pošto je nesreća veoma komplikovana i izuzetno retka, istraga se vodi na detaljan način“, saopštio je CAAC i dodao da su stručnjaci pregledali više od 100 komada olupine.

„Nakon ovoga, tehnički istražni tim će nastaviti da obavlja poslove poput analize uzroka, eksperimenata i verifikacije, i blagovremeno će objaviti relevantne informacije u skladu sa napretkom istrage.

Pravila Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva zahtevaju od zemalja koje istražuju nesreće aviona da u roku od 12 meseci objave konačni izveštaj ili, ako to nije moguće, da objave privremenu izjavu o svakoj godišnjici, sa detaljima o napretku istrage i svim identifikovanim bezbednosnim problemima.

Međutim, Greg Valdron, glavni urednik industrijske publikacije FlightGlobal za Aziju, rekao je da je kratkoća jednogodišnje izjave CAAC-a neobična, napominjući da su jednogodišnji izvještaji koje su objavile druge azijske zemlje često dugi desetine do stotine stranica i uključuju detaljnu analizu.

„Cilj nije pripisivanje krivice, već poboljšanje bezbednosnih standarda u industriji uopšte“, rekao je on.

Dok je tragedija MU5735, kao i sve katastrofe aviona, bila složena, snimač glasa u pilotskoj kabini i snimač podataka o letu aviona su pronađeni nekoliko dana nakon pada, dodao je on.

„Ovi podaci iz ove opreme trebali su dati detaljan uvid u stanje u avionu i u kokpitu u trenutku pada.

Kineski regulator je rekao da su se dosadašnje istrage fokusirale na to kako su ključne komponente radile pre nesreće i da su ispitale kontrolu vazdušnog saobraćaja, putnike i šta je avion prevozio.

Istražitelji koji su istraživali nesreću ispitivali su radnje posade u pilotskoj kabini, a nisu pronađeni dokazi o tehničkom kvaru, rekle su Rojtersu dve osobe upućene u to pitanje u maju 2022.

Kao odgovor na internet glasine o namernom udesu, CAAC je tada rekao da su spekulacije „ozbiljno obmanule javnost“ i „ometale rad na istrazi nesreće“.

Za sastavljanje konačnog izveštaja o uzrocima nesreće moglo bi biti potrebno dve godine ili više, rekli su kineski zvaničnici prošle godine.

Boing je odbio da komentariše, a China Eastern nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

Sažetak preliminarnog izveštaja objavljenog prošle godine pre nego što su analizirane crne kutije mlaznjaka ne ukazuje na fokus istrage. Konstatovano je da je posada kvalifikovana, da je avion pravilno održavan, da je vreme bilo dobro i da nije bilo opasnog tereta.

Snimač glasa u pilotskoj kabini i snimač podataka o letu poslani su u laboratoriju američkog Nacionalnog odbora za bezbednost saobraćaja (NTSB) u Vašingtonu, potez koji je Peking podržao uprkos rastućim političkim tenzijama između dve zemlje. NTSB istražitelji su takođe putovali u Kinu.

NTSB je u ponedeljak saopštio da nastavlja da podržava istragu koju predvode Kinezi.

Predsednica NTSB-a Dženifer Homendi rekla je prošle nedelje da je agencija imala „zaista dobar radni odnos sa Kinom“ tokom istrage. „Naši istražitelji su otišli ​​u Kinu. Dobili smo ono što nam je trebalo“, rekao je Homendi.

737-800 je prethodnik Boeingovog 737 MAKS koji se široko koristi i u upotrebi je od 1997. godine sa jakim sigurnosnim rekordom.

U Kini se srušio avion sa 132 putnika