Nestali tajkun Sjao Đijanhua trebalo je da se suoči u sudnici u Šangaju u ponedeljak, više od pet godina nakon što su finansijera milijardera oteli iz hotela u Hong Kongu od strane kineskih obezbeđenja.
Suđenje će biti prvi put da se 50-godišnji Sjao, kanadski državljanin kineskog porekla, povezan sa najvišim ešalonima političke elite u Pekingu, pojavi u javnosti.
Očekuje se da će se suočiti sa optužbama u vezi sa korupcijom nakon što je njegova Tomorrov Group propala nakon akvizicije izazvane dugom od strane grupe ekspanzivnih kineskih konglomerata.
Kanadska ambasada u Pekingu saopštila je da je svesna da će se suđenje Sjaou održati u ponedeljak, ali nije elaborirala detalje slučaja zbog „razmatranja privatnosti“.
„Kanadski konzularni zvaničnici pažljivo prate ovaj slučaj, pružaju konzularne usluge njegovoj porodici i nastavljaju da vrše pritisak za konzularni pristup“, navodi se u saopštenju.
Sjaova otmica iz Hong Konga Four Seasons u januaru 2017. izazvala je šokove kroz grad. Pre svog pada, bio je zagonetni trgovac koji je pomogao u uređenju poslovnih poslova nekih od najmoćnijih kineskih porodica.
Zapanjujuća vansudska operacija pekinških agenata poslužila je kao opomena za kinesku poslovnu elitu, od kojih mnogi, uključujući tehnološke titane kao što je Džek Ma, imaju domove u Hong Kongu.
Financial Times je 2018. objavio da je Sjao od svog pritvora bio u Šangaju i pomagao vlastima dok su se bavili kompleksnom mrežom imovine i interesa u njegovom finansijskom i investicionom konglomeratu.
Kineski sudovi će pomno pratiti Sjaoov tretman zbog težine kazne ili stepena milosti koji se nudi za njegovu pomoć. Krivični sudovi u zemlji imaju stopu osuđujućih presuda veću od 99 posto.
Njegov slučaj će takođe biti saslušan usred većeg zamaha u skoro decenijskom suzbijanju korupcije u kineskoj vladi i poslovnom okruženju od strane predsednika Si Đinpinga.
Ljudi koji su učestvovali u pregovorima o restrukturiranju sa Tomorrov Group rekli su za FT u maju da je Sjaova supruga, Džou Hongven, bila u Kanadi i da se bavila otuđenjem imovine grupe.
Dok je Sjao držan podalje od javnosti, ostatke njegovog poslovnog carstva vlasti su uglavnom demontirale putem zaplene i restrukturiranja. Veliki deo je preuređen u preduzeća mnogo manjih veličina ili je i dalje na ivici proglašenja bankrota.
Kineske vlasti su 2019. preuzele kontrolu nad Baoshang bankom, jednim od najvažnijih finansijskih oruđa u srcu Sjaoovog carstva, navodeći „ozbiljne kreditne rizike“.
Baoshang je proglašen bankrotom i pretvoren je u manju banku koja sada posluje samo u svom rodnom gradu u Unutrašnjoj Mongoliji. Sjaoovo korišćenje banke posmatrano je kao upozorenje za kineski finansijski sistem jer je propao nakon prekomernog davanja kredita kompanijama koje kontroliše Tomorrov Group.
Regulatori su 2020. zaplenili još najmanje devet finansijskih institucija, uključujući trustove i brokerske kuće, povezanih sa Tomorrov Group, i produžili period preuzimanja na drugu godinu. Svi su od tada bili u restrukturiranju ili su skloni bankrotu.