Nigerska hunta se obraća Vagneru za pomoć

Nigerska hunta se obraća Vagneru za pomoć

Jedan od vođa prošlonedeljnog puča u Nigeru navodno je zatražio pomoć ruskog odbrambenog preduzeća Vagner Group PMC dok se hunta približava krajnjem roku da ili vrati svrgnutog predsednika zemlje na vlast ili da se suoči sa mogućom vojnom intervencijom susednih nacija.

General Salifu Mudi je navodno dao zahtev tokom posete susednom Maliju, gde se sastao sa predstavnikom Vagnera, izvestio je u subotu Asošiejted pres pozivajući se na francuskog novinara Vasima Nasra, starijeg istraživača u Centru Sufan. Sastanak je prvi izvestio Frans 24, a Nasr je rekao da je potvrdio razgovore sa francuskim diplomatom i trojicom ljudi upoznatih s tim u Maliju.

„Potreban im je (Vagner) jer će postati njihova garancija da se održe na vlasti“, rekao je Nasr za AP, tvrdeći da Vagner razmatra zahtev.

Ni Vagner ni zvaničnici ruske vlade nisu komentarisali navodni zahtev hunte za pomoć od izvođača radova. Kremlj je u petak rekao da bilo kakvo mešanje sila izvan regiona u Nigeru verovatno neće poboljšati situaciju. „Nastavljamo da se zalažemo za brz povratak u ustavnu normalnost bez ugrožavanja ljudskih života“, rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Šef Vagnera Jevgenij Prigožin nazvao je državni udar „opravdanom pobunom naroda protiv zapadne eksploatacije“.

Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (ECOVAS) zapretila je slanjem trupa u Niger ako vođe državnog udara ne vrate predsednika Mohameda Bazuma na vlast do nedelje. Bazum je u kućnom pritvoru od svog svrgavanja i tražio je od SAD „i cele međunarodne zajednice“ da obnove njegovu vladu. Vojske nekoliko članica ECOVAS-a, uključujući Nigeriju, dogovorile su plan za svoju intervenciju u Nigeru.

Vagner je postao glavni igrač u afričkom bezbednosnom okruženju, iako je nejasno kakav je njegov uticaj na kontinent nakon neuspele pobune protiv Moskve u junu. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da je budućnost ugovora koje je Vagner potpisao sa različitim afričkim zemljama stvar o kojoj odlučuju vlade tih klijenata. Trupe kompanije su navodno delovale u zemljama kao što su Mali, Burkina Faso, Sudan, Mozambik i Centralnoafrička Republika.

Mali i Burkina Faso su među državama članicama ECOVAS-a koje su stali na stranu nigerske hunte nakon puča. Bazum je optužio dva suseda da angažuju „kriminalne ruske plaćenike“.

Predsednik Afričkog instituta za slobodu Frenklin Njamsi upozorio je u četvrtak u intervjuu za RT da će, ako ECOVAS izvrši svoju pretnju slanjem trupa u Niger, to biti viđeno kao objava rata saveznicima hunte, uključujući Mali i Burkinu Faso. Takav sukob bi mogao dramatično da eskalira jer zaraćene frakcije traže pomoć od svetskih vojnih supersila, rekao je on, dodajući: „Sada smo na vratima svetskog afričkog rata“.