Nestašica hrane u Severnoj Koreji se pogoršava zbog COVID-a

Nestašica hrane u Severnoj Koreji se pogoršava zbog COVID-a

Nema sumnje da se hronična nestašica hrane u Severnoj Koreji pogoršala zbog pandemije COVID-19, a spekulacije o hroničnoj nesigurnosti hrane u zemlji su se rasplamsale dok se njeni najviši lideri pripremaju da razgovaraju o „veoma važnom i hitnom zadatku ” formulisanja ispravne poljoprivredne politike, preneo je AP.

Nepotvrđeni izveštaji kažu da neodređeni broj Severnokorejaca umire od gladi. Ali stručnjaci kažu da nema znakova masovnih smrti ili gladi. Oni kažu da je namera predstojećeg sastanka vladajuće Radničke partije da ojača podršku severnokorejskom lideru Kim Džong Unu dok on nastavlja sa svojim programom nuklearnog oružja prkoseći intenzivnom pritisku i sankcijama koje predvode SAD.

„Kim Džong Un ne može stabilno da unapredi svoj nuklearni program ako ne uspe da suštinski reši problem sa hranom jer bi podrška javnosti bila poljuljana“, rekao je Lim Eul-čul, profesor na Institutu za dalekoistočne studije Univerziteta Kjungnam u Seulu. „Sastanak se saziva da bi se učvrstilo unutrašnje jedinstvo dok se objedinjuju ideje za rešavanje nestašice hrane.

Prošireni plenarni sastanak Centralnog komiteta Radničke partije zakazan je za kraj februara. Njena konkretna agenda je nepoznata, ali moćni Politbiro stranke je ranije rekao da je „potrebna prekretnica za dinamično promovisanje radikalnih promena u razvoju poljoprivrede“.

Sastanak će biti prva plenarna sednica stranke sazvana samo da bi se razgovaralo o poljoprivrednim pitanjima, iako su ona često ključna tema na širim konferencijama u Severnoj Koreji. Povećanje proizvodnje žitarica bio je jedan od 12 ekonomskih prioriteta koje je stranka usvojila na plenarnom sastanku u decembru.

Teško je znati tačnu situaciju na severu, koji je svoje granice tokom pandemije držao praktično zatvorenim. Nedostatak hrane i ekonomske poteškoće i dalje postoje otkako je glad ubila stotine hiljada ljudi sredinom 1990-ih.

U svom prvom javnom govoru nakon što je krajem 2011. preuzeo dužnost od svog oca, Kim je obećao da Severnokorejci „nikada više neće morati da stežu kaiš“.

Tokom prvih nekoliko godina njegove vladavine, ekonomija je ostvarila skroman rast jer je Kim tolerisao neke tržišno orijentisane aktivnosti i povećao izvoz uglja i drugih minerala u Kinu, glavnog saveznika i najvećeg trgovinskog partnera Severa. U skorije vreme, međutim, oštrije međunarodne sankcije zbog Kimovog nuklearnog programa, drakonskih ograničenja u vezi sa pandemijom i potpunog lošeg upravljanja uzeli su ozbiljan ekonomski danak.

Procene Južne Koreje pokazuju da je proizvodnja žitarica u Severnoj Koreji prošle godine iznosila oko 4,5 miliona tona, što je smanjenje od 3,8% u odnosu na godinu ranije. Godišnja proizvodnja žitarica je dostigla plato od oko 4,4 miliona tona do 4,8 miliona tona u poslednjoj deceniji.

Severnoj Koreji je potrebno oko 5,5 miliona tona žitarica da prehrani svojih 25 miliona ljudi, tako da joj obično nedostaje oko milion tona svake godine. Otprilike polovina jaza je obično nadoknađena nezvaničnim kupovinama žitarica iz Kine. Ostalo je nerešen nedostatak, rekao je Kvon Tae-džin, viši ekonomista na privatnom institutu GS&J u Južnoj Koreji.

Kvon kaže da su ograničenja u prekograničnoj trgovini zbog pandemije verovatno ometala nezvaničnu kupovinu pirinča iz Kine. Napori severnokorejskih vlasti da pooštre kontrolu i ograniče tržišne aktivnosti takođe su pogoršali situaciju, rekao je on.

„Verujem da se ove godine Severna Koreja suočava sa najgorom situacijom sa hranom od kada je Kim Džong Un preuzeo vlast“, ​​rekao je Kvon.

Ku Bioungsam, portparol južnokorejskog Ministarstva za ujedinjenje, rekao je da je nepoznat broj Severnokorejaca umro od gladi, ali je rekao da problem nije tako ozbiljan kao glad sredinom 1990-ih, koja je proistekla iz prirodnih katastrofa, gubitka Sovjetskog Saveza. pomoć i loše upravljanje.

Aktuelni problem sa hranom je više pitanje distribucije nego apsolutne nestašice žita, jer veći deo žitarica požnjevenog prošle godine još nije pojeden, rekli su zvaničnici ministarstva. Nesigurnost hrane se pogoršala jer su vlasti pooštrile kontrolu nad privatnom prodajom žitarica na pijacama, umjesto toga pokušavajući da ograniče trgovinu žitom na objekte u vlasništvu države.

Teški koraci koje je Kimova vlada preduzela da obuzda pandemiju pružili su efikasne alate za nametanje čvršće kontrole nad vrstama tržišnih aktivnosti koje su ranije pomogle podsticanju jačeg privrednog rasta, ali bi na kraju mogle narušiti autoritarnu vladavinu vlade, kažu analitičari.

Kvon je rekao da je malo verovatno da će trenutna nestašica hrane izazvati masovne smrti jer je hrana i dalje dostupna na pijacama, iako po visokim cenama. Tokom gladi sredinom 1990-ih, žito je bilo teško nabaviti, rekao je.

Grupe za praćenje Severne Koreje su izvestile o povećanju cena pirinča i kukuruza — dve najvažnije osnovne namirnice — iako se cena kukuruza nedavno stabilizovala u nekim regionima.

„Ako Severna Koreja zaista vidi ljude kako umiru od gladi i suoči se sa haosom, neće javno reći stvari poput ‘veoma važnog i hitnog zadatka’ za poljoprivrednu politiku“, rekao je Ahn Kjung-su, šef DPRKHEALTH.ORG, veb-sajt sa fokusom na zdravstvene probleme u Severnoj Koreji.

Plenarni sastanak Severa je „tipična propaganda“ koja ima za cilj da pokaže da Kim radi na poboljšanju životnih uslova i dolazi u trenutku kada je rukovodstvu potrebna nova hrana da ulepša svoj imidž, povrh nuklearnog programa i tvrdnji o pobedi nad pandemijom, Ahn je rekao.

Tokom plenarnog sastanka, Kvon je rekao da će lideri verovatno vršiti pritisak na lokalne zvaničnike farmi da povećaju proizvodnju žitarica bez predstavljanja efikasnih rešenja za prehrambenu krizu. Ciljevi će biti postavljeni i zvaničnici bi mogli biti kažnjeni jer ih ne ispune ako se nestašica hrane pogorša, rekao je An.

Ii Jisun, analitičar državnog Instituta za strategiju nacionalne bezbednosti u Seulu, rekao je u januarskom izveštaju da je Severna Koreja nedavno uvezla velike količine pirinča i brašna iz Kine, iako je malo verovatno da će prihvatiti pomoć u hrani od Sjedinjenih Država. , Južna Koreja i Japan.

Iako izjavljuju da se problemi s hranom moraju popraviti po svaku cenu, državni mediji na severu nastavili su da promovišu svoju dugogodišnju politiku „samopouzdanja“, strategiju koja izbegava pomoć Zapada.

„Pomoć imperijalista je zamka za pljačku i pokoravanje koja ima za cilj da otme 100 stvari nakon što daju jednu“, rekao je glavni severni list Rodong Sinmun u komentaru u sredu. „Izgradnja ekonomije primanjem ovog ‘zatrovanog slatkiša’ bila bi greška.