Portparol vlade kaže da će Berlin čuvati pošiljke u tajnosti zbog „bezbednosnih rizika“.
Nemačka više neće otkrivati detalje o svojim isporukama oružja Ukrajini, rekao je portparol vlade Volfgang Buhner novinarima u ponedeljak, prenosi Asošiejted pres. Politika tajnosti proširiće se na isključivanje striminga uživo sa autoputeva u zemlji, a dolazi nakon što je Rusija rekla da će tretirati pošiljke zapadnog oružja Ukrajini kao „legitimne mete“.
Buehner je rekao da, prema novoj politici, Nemačka neće reći koje oružje se isporučuje Ukrajini niti kako „izbeći bezbednosne rizike“. Govoreći na istoj konferenciji za novinare u ponedeljak, portparol Ministarstva odbrane Arne Kolat je dodao da je „cilj ruskih agresora da preseku rute snabdevanja Ukrajine i otežaju odbranu, a mi ne želimo da to olakšavamo“.
Ministarstvo saobraćaja zemlje je takođe isključilo prenos uživo sa kamera na nemačkim autoputevima iz bezbednosnih razloga, verovatno da spreči Rusiju da izviđa konvoje oružja pre nego što napuste Nemačku.
U početku oklevajući da isporučuje oružje Ukrajini, Nemačka je krajem februara poništila svoju zabranu prodaje oružja Kijevu i poslala na hiljade protivtenkovskih i protivvazdušnih projektila ukrajinskoj vojsci. Vlada kancelara Olafa Šolca takođe je ovlastila Holandiju i Estoniju da pošalju svoje zalihe nemačkog oružja u Kijev.
Nemačka je jedna od mnogih zemalja NATO-a koje usmeravaju oružje u Ukrajinu, dok je EU takođe napravila potez bez presedana nabavke oružja za prozapadnu vladu u Kijevu.
Usred priliva stranog oružja, zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov izjavio je u subotu da je „upozorio SAD da isporuka oružja iz brojnih zemalja koje orkestrira nije samo opasan potez, to je akcija koja te konvoje čini legitimnim ciljevima .”
Iako Rusija još uvek nije udarila nijedan od ovih konvoja oružja, tajnovitiji pristup Nemačke u budućnosti sugeriše da se ta mogućnost ozbiljno shvata u Berlinu.
Zapadno oružje i strani dobrovoljci za ukrajinsku vojsku obično prelaze granicu zemlje od 535 kilometara (332 milje) sa Poljskom, pošto je Mađarska zabranila tranzit oružja u Ukrajinu. Dok je zapadna Ukrajina čvrsto pod kontrolom Ukrajine i smatra se bastionom prozapadnog raspoloženja, Rusija je pokazala sposobnost da udari duboko u ovaj region, lansirajući raketne napade na centar za obuku u partnerstvu sa NATO-om, oko desetak milja od poljske granice u nedelju.