Nemačka ispituje ruske poteze u Maliju

Nemačka ispituje ruske poteze u Maliju

BERLIN – Nemačka vojska ispituje akcije ruskih snaga koje su nedavno stigle blizu njenog glavnog kampa u oblasti Gao u Maliju i pomno prati rad tamošnjeg aerodroma, rekao je nemački ministar odbrane za Rojters.

Berlin je rasporedio oko 1.000 vojnika u Maliju, većinom u blizini grada Gaoa na severu, gde je njihov glavni zadatak prikupljanje izviđanja za mirovnu misiju UN MINUSMA, uspostavljenu 2013. godine da podrži strane i lokalne trupe koje se bore protiv islamističkih militanata.

Budućnost nemačke misije je pod sumnjom, međutim, posle najnovijeg spora sa vladajućom vojnom huntom u Bamaku i dolaska ruskih snaga u Gao, što je dodatno uznemirilo Berlin zbog sve većeg ruskog vojnog prisustva u Maliju.

„Koji su zadaci ruskih trupa koje su se pojavile direktno pored našeg kampa? Da li oni samo opremom i obukom podržavaju malijske vojnike? Ili Rusi utiču na rad aerodroma Gao?“ To je izjavila u intervjuu nemačka ministarka odbrane Kristin Lambreht.

„To bi naravno bila teška situacija za nas, koja bi onda morala da se potpuno preispita.

Do sada, prema Lambrehtu, rusko prisustvo nije imalo konkretan uticaj na nemačku vojnu operaciju.

Nemačka je u aprilu pozvala huntu da prekine saradnju sa ruskim vojnim izvođačima ako želi da u potpunosti reaktivira obuku oružanih snaga zemlje koju sprovodi Evropska unija.

Ruska privatna vojna firma Vagner grupa počela je da isporučuje stotine boraca prošle godine za podršku malijskoj vojsci i od tada su je grupe za ljudska prava i lokalno stanovništvo optuživali za učešće u masakrima civila – optužbe na koje nije odgovorila.

Nemačka vojska je od sredine avgusta suspendovala svoju izviđačku misiju na više od tri nedelje nakon svađe sa huntom Malija oko odobrenja za let i nastavila operacije tek ranije ovog meseca.

Lambreht je rekao da su Ujedinjene nacije postigle dogovore sa vladom Malija u vezi sa dozvolama za let i redovnom razmenom trupa u kampovima i da procedure trenutno funkcionišu.

„Naravno, mi veoma pažljivo posmatramo šta tačno možemo da uradimo da unapredimo demokratizaciju i stabilizaciju Malija“, rekao je Lambreht.

„Vidimo da, privremeno, nema dozvole za letove dronova. Ali su nam ovi letovi potrebni jer bez nadzora dronova i zaštite koja proizilazi, naše snage ne mogu da izađu iz kampa što dalje (kao što bi inače išle u patroliranje).“

Lambreht je takođe nagovestio da će Nemačka nastaviti svoje vojno angažovanje u Nigeru, koji deli granicu sa Malijem i gde su nemačke trupe bile deo misije obuke koja bi trebalo da se završi krajem ove godine.