Švajcarska preduzeća će prva imati racionalizovanu energiju u slučaju nestašice snabdevanja, izjavila je za Sonntags Zeitung ministarka energetike Simoneta Somaruga, upozoravajući da vlada ne može da garantuje da će uvek biti dovoljno gasa za kretanje.
Švajcarska bez izlaza na more dobija gas preko trgovinskih čvorišta u susednim zemljama u Evropskoj uniji, tako da bi poremećaji tamo takođe uticali na Švajcarsku.
Švajcarska ima relativno nisku potražnju za gasom, koja pokriva oko 15% ukupne potrošnje energije. Oko 42 odsto gasa koristi se za grejanje domaćinstava, a ostatak u industriji i uslužnom i transportnom sektoru, pokazuju vladini podaci.
Međutim, ona se ipak oslanja na uvezenu naftu i gas.
„Zbog toga niko ne može da garantuje da će uvek biti dovoljno gasa za sve“, rekao je Sommaruga za SonntagsZeitung u komentarima objavljenim u nedelju.
Njene primedbe usledile su nakon što je švajcarska vlada u sredu iznela planove za rešavanje mogućeg nedostatka prirodnog gasa ove zime i rekla da bi mogla da pribegne racionalizaciji ukoliko se druge mere pokažu nedovoljnim.
U slučaju nestašice gasa i struje u Švajcarskoj, energija bi prvo bila racionisana za preduzeća.
Sommaruga je rekao da će „u početku biti ograničenja za pokretne stepenice ili neonske reklame, na primer“, dodajući da vlada želi da „najduže poštedi domaćinstva“.
Ona je pozvala regionalne kantone Švajcarske da više ulažu u proširenje solarne energije, biogasa, vetra i hidroenergije.
Oprezna zbog ranjivosti lanca snabdevanja, klimatskih promena i sukoba kao što je onaj u Ukrajini, švajcarska vlada takođe razmatra proširenje svojih rezervi hrane za hitne slučajeve kako bi osigurala da zemlja ne bude pogođena nestašicom kafe, žitarica i šećera.
Susedna Nemačka je prošlog meseca pokrenula dva od svojih troslojnih plana za hitne slučajeve gasa nakon što je Rusija smanjila isporuke gasovodom Severni tok 1 – korak pre nego što je vlada ograničila potrošnju goriva.