Bajdenova administracija: Ne, nismo u recesiji

Bajdenova administracija: Ne, nismo u recesiji

Američku ekonomiju muči inflacija i pati od posledica ruskog rata u Ukrajini – ali nije u recesiji. To je poruka zvaničnika Bele kuće.

Ministarka finansija Dženet Jelen, ekonomski savetnik Brajan Diz i sekretarka za trgovinu Đina Rajmondo oglasili su se poslednjih dana uoči podataka u četvrtak koji bi mogli pokazati da se bruto domaći proizvod (BDP) smanjio od aprila do juna. Prognoza BDP-a Banke federalnih rezervi Atlante ukazuje na pad od 1,6%. To bi označilo drugi kvartal za redom pad BDP-a.

Dok široko pravilo drži da pad BDP-a u dva uzastopna signala predstavlja recesiju, snažno tržište rada u SAD znači da ovo može biti redak trenutak kada to nije dovoljno za ekonomiste da proglase najveću svetsku ekonomiju u recesiji.

Razgovor Bele kuće protiv recesije je više od semantike. Razgovor o recesiji može postati samoispunjavajuće proročanstvo jer kompanije i potrošači, zabrinuti da su pred nama teža vremena, smanjuju potrošnju i investicione planove.

Ekonomija je na prvom mestu za mnoge birače uoči međuizbora 8. novembra koji će odlučiti da li će Demokratska partija predsednika Džoa Bajdena zadržati kontrolu nad Kongresom.

„Nećemo biti u recesiji“, rekao je sam Bajden novinarima u ponedeljak. „Nadam se da ćemo sa ovog brzog rasta preći na stabilan rast.

Uprkos tome, smanjenje BDP-a bi verovatno pogoršalo strahove da su Sjedinjene Države na putu ka ili usred ekonomskog povlačenja i zabrinulo glasače koji se već bore sa većim računima za namirnice i gas.

Zvaničnici Bele kuće veruju da je slabljenje BDP-a posledica jednokratnih faktora, uključujući pad kompanija koje obnavljaju zalihe, koji možda ne odražavaju šire trendove.

„Vidimo znake usporavanja ekonomije, ali usporavanja u pravcu pozitivnog rasta uz nižu inflaciju, u skladu sa vrstom tranzicije koju bismo želeli da vidimo“, rekao je jedan visoki zvaničnik administracije.

Borba protiv 40-godišnje inflacije je centralna za Bajdenovu strategiju, koja je šira od samo jedne četvrtine BDP-a, primetio je zvaničnik.

Administracija očekuje da će inflacija, podstaknuta nestašicama energije i hrane zbog ruske invazije na Ukrajinu, dugoročno pasti kao rezultat njenih napora da se otklone zaostaci u lukama, oslobodi nafta iz strateških rezervi i obnovi kritična infrastruktura.

Mnogi privatni ekonomisti se slažu da Sjedinjene Države još nisu u recesiji. Ali oni vide sve veće rizike. Kažu da porast kamatnih stopa i ublažavanje podataka o stanovanju izazivaju zabrinutost.

Od 1950. godine, Sjedinjene Države nisu doživele dve uzastopne četvrtine smanjenja BDP-a koje na kraju nije bilo povezano sa recesijom.

Ali nikada nije bila proglašena recesija bez gubitka zaposlenja, a radna mesta se trenutno otvaraju brzinom od stotina hiljada mesečno.

Republikanska partija je iskoristila visoku inflaciju i ekonomske slabosti da napadne Bajdenove ekonomske prioritete i prioritete potrošnje. Stranka je oštro kritikovala pokušaje Bele kuće da odgurne razgovore o recesiji.

„Pre nego što brojke o BDP-u budu objavljene kasnije ove nedelje, Bajdenova administracija je započela svoj najnoviji projekat – mahnit pokušaj da se redefiniše reč ’recesija‘“, rekao je ove nedelje lider republikanaca u Senatu SAD Mič Mekonel. „Njihov prioritet je da svima kažu da stvari nisu tako loše kao što izgledaju ili osećaju.“

Ankete pokazuju da Bela kuća vodi tešku bitku.

Istraživanje Morning Consult/Politico ovog meseca pokazalo je da 65 odsto registrovanih glasača u SAD misli da je privreda već u recesiji.

Potrošačko raspoloženje među demokratama je palo na najniži nivo otkako je Bajden preuzeo dužnost.

Bajdenov rejting odobravanja je u međuvremenu pao na rekordno niskih 36 odsto, prema anketi Rojters/Ipsos.