Najviši zvaničnik UN u Kongu pozdravlja dvonedeljno primirje na istoku, gde je nasilje na „alarmantom nivou“

Najviši zvaničnik UN u Kongu pozdravlja dvonedeljno primirje na istoku, gde je nasilje na „alarmantom nivou“

Visoki zvaničnik Ujedinjenih nacija u Kongu u ponedeljak je pozdravio dvonedeljni humanitarni prekid vatre na istoku bogatom mineralima, gde je rekla da je nasilje dostiglo „alarmantan nivo“ i rizikuje da izazove širi regionalni sukob.

Specijalni izaslanik Bintou Keita nije želelela da kaže da li se primirje koje je počelo prošlog petka održava. Ali ona je novinarima rekla: „Moja nada, i mislim da je nada svakog i svakog, jeste da se primirje nastavi u prekidu neprijateljstava – zauvek.“

Keita je, međutim, rekla Savetu bezbednosti UN da je izuzetno zabrinuta zbog brzog širenja napada pobunjeničke grupe M23 i njenog zauzimanja nekoliko strateških lokacija u istočnom Severnom Kivuu u poslednje dve nedelje, i prelivanja na susedni Južni Kivu. To se dogodilo uprkos brojnim operacijama koje je sprovela vojska Konga uz podršku mirovnih snaga UN i snaga južne Afrike, rekla je ona.

Keita je rekla da je, kako su dokumentovali stručnjaci UN, „vlada Ruande pojačala svoju podršku M23, omogućavajući joj da ostvari velike teritorijalne dobiti“ širom istočnog Konga, preteći „veoma realnom riziku od izazivanja šireg regionalnog sukoba“.

Pored krize M23, ona je takođe oštro kritikovala niz „užasnih napada“ oružanih grupa Savezničkih demokratskih snaga, Zaira i CODECO u obližnjoj provinciji Ituri, koji su izazvali skoro 300 mrtvih i povređenih. Još južnije, rekla je, ADF, koji ima veze sa ekstremističkom grupom Islamska država, takođe je u nekoliko navrata ulazio na teritoriju Lubero u Severnom Kivuu, ubivši „neviđeni broj civila“, uključujući više od 90 između 4. i 7. juna.

Istočni Kongo se bori sa oružanim nasiljem dok se više od 120 grupa bori za vlast, zemlju i vredne mineralne resurse, dok druge pokušavaju da brane svoje zajednice. Neke naoružane grupe optužene su za masovna ubistva.

Predsednik Konga Feliks Čisekedi, zajedno sa stručnjacima SAD i UN, optužuje susednu Ruandu da daje vojnu podršku M23. Ruanda negira tu tvrdnju, ali je u februaru efektivno priznala da ima trupe i raketne sisteme u istočnom Kongu kako bi zaštitila svoju bezbednost, ukazujući na gomilanje kongoanskih snaga u blizini granice.

Zamenica američkog ambasadora Stefani Salivan rekla je Savetu da je „neodgovorno da Ruanda, kao zemlja koja daje veliki doprinos mirovnim snagama UN, toleriše takvo ponašanje M23“.

Izražavajući zabrinutost zbog brze eskalacije sukoba u istočnom Kongu, ona je rekla: „Vojne intervencije i operacije Ruande u Severnom Kivuu proširile su se dalje od puke podrške operacijama M23 do direktnog i odlučnog uključivanja, omogućavajući ruandskim trupama i M23 da ostvare vojnu dominaciju u velikim delove Severnog Kivua i značajno povećavaju njihovu teritorijalnu ekspanziju.“

Salivan je rekla da se više od 4.000 ruandskih vojnika nalazi na teritoriji Konga i da su izvršili napade ubijajući civile kojima je potrebna zaštita.

Keita je rekla  da je 7,3 miliona Kongoanaca raseljeno, uključujući 6,9 miliona u istočnim provincijama. Saliven je pozvao na uklanjanje artiljerije i teškog naoružanja iz okoline kampova na istoku za one koji su raseljeni.

Ruanda i Kongo „moraju hitno da preduzmu korake za deeskalaciju, u potpunosti se posvete regionalnim diplomatskim procesima i rade na tome da budu odgovorni svi akteri odgovorni za kršenje ljudskih prava – korake koji predstavljaju jedinu nadu za mir“, rekao je američki izaslanik.

Salivan je pohvalila strane u istočnom Kongu što su se obavezale na dvonedeljno primirje, u čijem su postizanju pomogle Sjedinjene Države i Angola.

Sjedinjene Države će sarađivati sa Angolom „da bi to nadgledale i verifikovale“, rekla je ona.

Bez ikakvih znakova da se primirje održava, ambasadori Konga i Ruande su ponovo krenuli jedan za drugim na sednici saveta.

Ambasador Konga Zenon Ngaj Mukongo pozdravio je „inicijativu Sjedinjenih Država koja je dovela do humanitarnog primirja, nudeći predah civilnom stanovništvu koje snosi puni teret agresije u Ruandi“.

Ali on je rekao da „veoma zasluženi prekid neprijateljstava i deeskalacija neće biti mogući sve dok Ruanda i njeni saveznici M23 nastave da raspiruju vatru sukoba“.

Mukongo je rekao da Savet bezbednosti mora zahtevati bezuslovno povlačenje ruandskih trupa sa teritorije Konga ili se suočiti sa embargom na oružje dok ne prestane da podržava pobunjenike M23, i trebalo bi da sankcioniše učešće ruandskih vlasti u ilegalnoj eksploataciji prirodnih resursa Konga.

„Demokratska Republika Kongo braniće svoj teritorijalni integritet, svoj suverenitet i bezbednost svog naroda po svaku cenu, dok će ostati otvorena za političko rešenje sukoba sa Ruandom diplomatskim kanalima“, rekao je Mukongo. „Međutim, taj put će biti verodostojan samo ako se ruandske trupe efektivno povuku sa teritorije Konga kako bi se omogućio iskren i konstruktivan dijalog.

Ambasador Ruande Ernest Rvamucio, čiji je lider zemlje Tutsi, uzvratio je da Kongo i međunarodna zajednica nisu uspeli da obezbede zaštitu građana Konga, posebno kongoanskih Tutsija, za koje je tvrdio da ih „etnički čiste naoružane grupe“.

On je takođe ponovio da pobunjenička grupa FDLR, za koju je rekao da je podržavaju najviše vlasti Konga i koja je obećala da će izazvati promenu režima u Ruandi, ostaje „pretnja Ruandi i regionu Velikih jezera“.

Rvamucio je ponovo izrazio podršku regionalnim inicijativama koje se fokusiraju na politička rešenja i potrebu „da se trajno rešavaju pitanja FDLR razoružavanjem, demobilizacijom i repatrijacijom u Ruandu“.