Muslimanski hodočasnici obavili su u utorak hadž po smrtonosnoj letnjoj vrućini trećim danom simboličnog kamenovanja đavola i poslednjim obilaskom oko Kabe, najsvetijeg mesta islama, u gradu Meki.
Trodnevni ritual kamenovanja u Mini, pustinjskom mestu izvan Meke, jedan je od završnih obreda hodočašća i simbolizuje odbacivanje zla i greha. Počelo je dan nakon što su se hodočasnici okupili u subotu na svetom brdu poznatom kao planina Arafat.
Poslednji dani godišnjeg hadža se poklapaju sa muslimanima širom sveta koji proslavljaju praznik Kurban-bajram kada vernici sa finansijskim sredstvima obeležavaju test vere proroka Ibrahima, kada mu je Bog naredio da žrtvuje svog jedinog sina, klanjem stoke i životinja i distribucijom meso sirotinji.
Hadž je jedan od pet stubova islama. Njegovi rituali u velikoj meri podsećaju na izveštaje proroka Ibrahima i njegovog sina proroka Ismaila, Ismailove majke Hadžare i proroka Muhameda, prema Kuranu, svetoj knjizi islama. U islamskoj verziji, Bog mu je držao ruku i Ismail je bio pošteđen.
„Uveren sam. Osećam se prijatno“, rekao je Medžahed al-Mehrabi, jemenski hodočasnik, za Asošiejted pres nakon što je završio treći dan rituala kamenovanja. „Svako ko može da poseti Veliku džamiju (u Meki) treba da to učini.
Nigerijski hodočasnik Amir Omar bio je presrećan kada je završio svoje simbolično kamenovanje. „Osećam se veoma dobro što obavljam jedan stub svoje religije“, rekao je on. „Osećam se veoma zahvalno.“
Pekuće sunce i zagušljivo vruće vreme bili su nemilosrdni u utorak, a očekuje se da će temperature dostići 47 stepeni Celzijusa (117 stepeni Farenhajta) u Meki i svetim mestima ui oko grada, saopštio je Saudijski nacionalni centar za metrologiju.
Mnogi hodočasnici, posebno stariji, su se srušili i zahtevali su lekarsku pomoć zbog vrućine. Takođe je prijavljeno da je desetine umrlo od sunčanice.
Među poginulima među hodočasnicima je najmanje 41 Jordanac i 35 Tunišana, prema jordanskim i tuniskim vlastima. Lokalni mediji u Egiptu su takođe izvestili o desetinama smrtnih slučajeva među egipatskim hodočasnicima. Saudijske vlasti tek treba da daju broj mrtvih tokom ovogodišnjeg hadža.
Mnogi drugi hodočasnici nisu mogli biti uzeti u obzir dok su obavljali rituale. Mnogi Egipćani su na društvenim mrežama tražili svoje rođake za koje su verovali da se nalaze na planini Arafat iu Mini. Neki su pronađeni u bolnicama oko Meke, nakon što su kolabirali od vrućine.
Nakon trećeg simboličnog kamenovanja u utorak, hodočasnici su se uputili u Meku da obave „tavaf“, obilazeći Kabu u Velikoj džamiji sedam puta u smeru suprotnom od kazaljke na satu. Taj obilazak, poznat kao oproštajni tavaf, označava kraj hadža dok se hodočasnici pripremaju da napuste sveti grad.
Kada se hadž završi, od muškaraca se očekuje da obriju glave, a od žena da ošišaju pramen kose u znak obnove.
Većina hodočasnika zatim napušta Meku u grad Medinu, udaljen oko 340 kilometara (210 milja), da se pomole u grobu proroka Muhameda, Svetoj odaji.
Sveta odaja je deo prorokove džamije, jednog od tri najsvetija mesta u islamu, zajedno sa Velikom džamijom u Meki i džamijom Al Aksa u Jerusalimu.
Od svih muslimana se traži da jednom u životu obave hadž ako su fizički i finansijski sposobni za to. Mnogi bogati muslimani idu na hodočašće više puta.
Više od 1,83 miliona muslimana obavilo je hadž 2024. godine, uključujući više od 1,6 miliona hodočasnika iz 22 zemlje, i oko 222.000 saudijskih državljana i stanovnika, prema saudijskim vlastima hadža.
Hodočašće 2024. došlo je u pozadini razornog rata između Izraela i Hamasa, koji je gurnuo Bliski istok na ivicu regionalnog sukoba.
„Prvo sam se molio za Gazu, a zatim za Jemen“, rekao je al-Mehrabi, jemenski hodočasnik, misleći na rat u palestinskoj enklavi i decenijski sukob u njegovoj domovini.