Mjanmarska hunta pogubila četvoricu demokratskih aktivista

Mjanmarska hunta pogubila četvoricu demokratskih aktivista

Vojne vlasti Mjanmara pogubile su četiri demokratske aktiviste optužene da su pomagali u izvođenju „terorističkih akata“, javili su državni mediji u ponedeljak, što je prva pogubljenja te zemlje jugoistočne Azije posle decenija, prenosi Rojters.

Osuđeni na smrt u januaru na suđenju iza zatvorenih vrata, četvorica muškaraca optužena su da su pomagali milicijama u borbi protiv vojske koja je preuzela vlast u puču prošle godine i pokrenula krvavi udar na svoje protivnike.

Presude su izazvale međunarodnu osudu, a dvojica stručnjaka UN-a su ih nazvali „podlim pokušajem ulivanja straha“ među ljude.

Među ubijenima su bili demokratska figura Kjau Min Ju, poznatija kao Džimi, i bivši poslanik i hip-hop umetnik Fio Zeja Tau, objavio je list Global Nev Light of Mianmar.

Kjau Min Ju (53) i Fio Zeja Tau, 41-godišnja saveznica svrgnute liderke Mjanmara Aung San Su Ći, izgubili su žalbe na kaznu u junu. Druge dve pogubljene su Hla Mio Aung i Aung Thura Zav.

Četvorica su optužena po zakonu o borbi protiv terorizma i krivičnom zakonu, a kazna je izvršena po zatvorskoj proceduri, navodi list, bez detalja. Prethodne egzekucije u Mjanmaru su bile vešanjem.

Aktivistička grupa, Udruženje za pomoć političkim zatvorenicima (AAPP), saopštila je da su poslednja sudska pogubljenja u Mjanmaru bila kasnih 1980-ih.

Vojni portparol nije odmah odgovorio na telefonske pozive da zatraži komentar.

Prošlog meseca vojni portparol Zav Min Tun branio je smrtnu kaznu, rekavši da se ona koristi u mnogim zemljama.

„Najmanje 50 nevinih civila, isključujući snage bezbednosti, poginulo je zbog njih“, rekao je on na televizijskoj konferenciji za novinare.

„Kako možete reći da ovo nije pravda?“ upitao. „Potrebne su radnje da se urade u potrebnim trenucima.

Thazin Niunt Aung, supruga Phio Zeiar Thav, rekla je da joj nije rečeno za pogubljenje njenog muža. Ostali rođaci nisu mogli odmah da se dobiju za komentar.

Mjanmar je u haosu od prošlogodišnjeg puča, a sukob se proširio širom zemlje nakon što je vojska ugušila uglavnom mirne proteste u gradovima.

AAPP navodi da su snage bezbednosti ubile više od 2.100 ljudi od puča, ali hunta kaže da je ta cifra preuveličana.

Pravu sliku nasilja bilo je teško proceniti jer su se sukobi proširili na udaljenije oblasti gde se pobunjeničke grupe etničkih manjina takođe bore protiv vojske.

Najnovija pogubljenja zatvaraju svaku šansu za okončanje nemira, rekao je analitičar iz Mjanmara Ričard Horsi, iz Međunarodne grupe CRISIS.

„Svaka mogućnost dijaloga za okončanje krize koju je stvorio državni udar sada je uklonjena“, rekao je Horsi za Rojters.

„Ovo je režim koji demonstrira da će raditi šta hoće i da nikog ne sluša. On to vidi kao demonstraciju snage, ali može biti ozbiljna pogrešna procena.