„Mi smo sledeći!“ američki senator upozorava na MKS

„Mi smo sledeći!“ američki senator upozorava na MKS

Ako je Međunarodni krivični sud (MKS) voljan da krene za izraelskim rukovodstvom, neće oklevati da krene na američke zakonodavce, smatra senator Lindzi Grejem. Republikanac iz Južne Karoline ujedinio se sa demokratama u pozivanju na sankcije Haškom sudu.

Tužilac MKS-a Karim Kan zatražio je naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Joava Galanta, tvrdeći da postoje „razumni razlozi da se veruje“ da su oni krivi za „ratne zločine i zločine protiv čovečnosti“ u sukobu u Gazi. Kan je takođe tražio naloge za tri visoka člana Hamasa.

„Mi ćemo – nadamo se, zajedno – pronaći način da registrujemo svoje nezadovoljstvo MKS-u, jer ako oni to urade Izraelu, mi smo sledeći“, rekao je Grejem u utorak, na saslušanju pododbora Senata za izdvajanja na kojem je američki državni sekretar Antoni Blinken je svedočio.

„Da, možete da pljeskate koliko god želite“, odgovorio je Grejem, dok je grupa demonstranata u dvorani počela da aplaudira na njegov komentar „mi smo sledeći“.

On je tvrdio da SAD treba da uvedu sankcije protiv Međunarodnog krivičnog suda „ne samo da pomognu našim prijateljima u Izraelu, već i da se zaštitimo tokom vremena“, napominjući da je sud „pokušao da krene na naše vojnike u Avganistanu, ali je razum prevladao“.

Vašington je sankcionisao tužioca Međunarodnog krivičnog suda koji je pokušao da istražuje navode o zverstvima i ratnim zločinima koje su počinile SAD i njihovi saveznici u Avganistanu. Ranije ovog meseca, desetak senatora je pisalo Hanu da ga podseti da američki zakon dozvoljava „sva neophodna i prikladna sredstva“ za odbranu svih Amerikanaca – ili saveznika – koje sud traži. Zakon iz 2002. dobio je nadimak „Zakon o invaziji Haga“.

Grejem nije bio potpisnik tog pisma. U utorak je, međutim, izdao zajedničko saopštenje sa sedam drugih senatora – tri republikanca i četiri demokrata – obećavajući da će „raditi na dvostranački način na snažnom prigovoru na akcije MKS-a protiv našeg saveznika, Izraela, i preduzeti odgovarajuće korake da pomogne Izraelu i zaštiti američko osoblje od budućih akcija MKS-a.“

Vašington je insistirao da MKS nema nadležnost nad zapadnim Jerusalimom, pošto Izrael nije potpisnik Rimskog statuta kojim je uspostavljen sud. Prošle godine, međutim, SAD su pohvalile Kana što je pokušao da optuži ruskog predsednika Vladimira Putina – iako Moskva takođe nije potpisnica Rimskog statuta.