Meta ograničava diskusiju o abortusu

Meta ograničava diskusiju o abortusu

Politika govora kompanije sprečava radnike da razgovaraju o ovom pitanju kako Meta ne bi postala „neprijateljsko radno okruženje“.

Zaposleni u kompaniji Meta upozoreni su da ne razgovaraju o abortusu na Vorkplaceu, internom Facebook klonu kompanije, rekli su radnici The Verge u četvrtak. Kako bi opravdala zabranu razgovora o ovoj temi, koja je očigledno na snazi od 2019. godine, kompanija je navela „povećan rizik“ da će kompanija biti viđena kao „neprijateljsko radno okruženje“.

Pravilo u pitanju zabranjuje zaposlenima da govore o „mišljenjima ili debatama o tome da je abortus ispravan ili pogrešan, dostupnosti ili pravima na abortus, kao io političkim, verskim i humanitarnim stavovima o toj temi“, navodi se u „Politika komunikacije poštovanja“ kompanije, navodi The Verge.

Dok neki zaposleni podržavaju ovu politiku, drugi su otišli ​​toliko daleko da su zahtevali od menadžmenta da je potpuno ukine u svetlu nedavno procurelog nacrta mišljenja koji se trenutno prenosi u Vrhovnom sudu, napominjući da je to takođe u suprotnosti sa politikom kompanije o drugim kontroverznim pitanjima uključujući Black Lives Matter, debatu o imigraciji i LGBT pitanja.

Potpredsednica za ljudske resurse Janelle Gale je tokom skupa održanog u četvrtak tvrdila da je abortus „tema sa najvećim podelama i najvećom prijavom” od strane zaposlenih na radnom mestu, ističući da „čak i ako ljudi poštuju i pokušavaju da poštuju svoje pogled na abortus, i dalje može ostaviti ljude da se osećaju kao da su ciljani na osnovu njihovog pola ili vere.” Tema je „jedinstvena tema koja u svakom slučaju obilazi tu liniju zaštićene klase“, tvrdila je.

Gejlovi stavovi nikako nisu bili univerzalno podeljeni – nekoliko komentara o politici koje su objavili zaposleni bili su cenzurisani tokom sastanka – ali viša izvršna direktorka Naomi Gleit se navodno složila sa Gejlovim zaključcima u internoj objavi, objašnjavajući da „na poslu ima mnogo osetljivosti oko ove teme, što otežava diskusiju na radnom mestu.”

Zaposlenicima Meta-e je dozvoljeno da razgovaraju o temi samo „sa kolegom od poverenja u privatnom okruženju (npr. uživo, ćaskanje, itd.)“ ili „na sesiji slušanja sa malom grupom od do 5 istomišljenika kako bi pokazali solidarnost. ” Umesto toga, zaposleni bi trebalo da koriste Meta aplikacije u svom ličnom svojstvu i da se uteše činjenicom da korporacija plaća za njihovu reproduktivnu zdravstvenu zaštitu bez obzira gde u SAD žive, rekao je Gleit.

Javno lice Mete je u velikoj meri za izbor. COO Sheril Sandberg naziva abortus „jednom od naših najosnovnijih prava” na svojoj Fejsbuk stranici, izjavljujući da „svaka žena, bez obzira gde živi, mora biti slobodna da bira da li će i kada postati majka”.

Međutim, desetogodišnji veteran kompanije Meta i njenog prethodnika Fejsbuka napisali su u drugom internom postu da je zagušljiva politika govora kompanije na temu abortusa dovela do toga da oseća „snažan osećaj tišine i izolacije na radnom mestu“, ističući da je prethodni pokušaj da se dele ta osećanja je uklonjen, a proces „bavljenja politikom poštovanja“ opisan je kao „dehumanizujući i distopijski“.