Rusija će morati da živi u novoj realnosti „veoma, veoma dugo“, upozorio je Dmitrij Medvedev.
Zapad već oseća „slatke posledice“ svojih sankcija Rusiji, ali će te mere ostati na snazi „veoma, veoma dugo“, rekao je u četvrtak bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev.
Od početka ruske vojne ofanzive na Ukrajinu krajem februara, SAD, EU, Velika Britanija i mnoge druge zemlje uvele su oštra ograničenja Moskvi. Rusija smatra te mere „nezakonitim“ i „neopravdanim“.
Govoreći na forumu o preduzetništvu partije Jedinstvena Rusija, Medvedev, koji trenutno obavlja funkciju zamenika predsednika Saveta bezbednosti Rusije, rekao je da se „zapadni svet svojim rukama uvlači u globalnu krizu“.
„Ali, u stvari, Evropljani su osetili sve slatke posledice antiruskih sankcija – inflaciju, hiperinflaciju, rastuće cene goriva, stanova, komunalija, hrane, svakodnevnih dobara, otpuštanja radnih mesta“, rekao je on.
On je priznao da i Rusija pati zbog „glupih” ograničenja, ali je, prema njegovim rečima, razlika između nje i Zapada u tome što Rusija ima „plemeniti cilj”.
„Moramo pronaći odgovor na pokušaje da se ograniči razvoj naše države“, objasnio je Medvedev.
Rusija treba da bude spremna da sankcije ostanu na snazi dugo vremena, dodao je on.
„Razumemo da će ove sankcije… biti jedan od sistemskih načina borbe za svetsko liderstvo i borbe protiv razvoja naše države, i to će trajati jako, jako dugo“, naglasio je on.
Kao primer dugotrajnih ograničenja, naveo je zloglasni amandman Džeksona-Venika iz 1974. godine – odredbu američkog saveznog zakona koja ograničava trgovinu zemlje sa netržišnim ekonomijama – koji je opstao četiri decenije i ukinut je 2012. zamenjen još jednom rundom sankcija.
„Možemo zamisliti stepen pomame, rigidnosti i postojanosti sa kojim će se ova ograničenja primenjivati“, rekao je Medvedev i dodao da će Rusija morati da živi u takvim uslovima „veoma, veoma dugo, bez obzira na to koja administracija je na vlasti. u Sjedinjenim Američkim Državama, bez obzira na bilo kakve evropske odluke“.
Po mišljenju Medvedeva, sankcije predstavljaju mnogo teži izazov od pandemije. On je objasnio da dok se ceo svet borio protiv Kovida „nije bilo tako očiglednih ideoloških razlika“.
„A ovo što se sada dešava je sasvim druga priča“, naglasio je on.
Opomene bivšeg predsednika usledile su nakon što je aktuelni ruski lider Vladimir Putin upozorio da će „opsesija sankcija“ Zapada neizbežno dovesti do „nerešivih posledica“ kako za EU tako i za najsiromašnije države sveta „koje se već suočavaju sa rizicima od gladi“. .”
U poslednja tri meseca Rusija je doživela ekonomska ograničenja bez presedana. SAD su, između ostalih mera, stavile embargo na rusku naftu, jednu od glavnih izvoznih roba zemlje, dok EU trenutno priprema svoj šesti paket sankcija, a takođe razmatra zabranu nafte. Rusija je isključena iz SVIFT međubankarskog sistema za razmenu poruka, dok su banke, organizacije i pojedinci sankcionisani, a imovina – uključujući polovinu deviznih rezervi zemlje – zamrznuta. Rusija je odgovorila kontramerama.