Ruske obaveštajne agencije povećale su svoje napore da hakuju kompjuterske mreže SAD i savezničke vlade kako bi prikupile obaveštajne podatke od početka rata u Ukrajini, navodi Microsoft u novim nalazima objavljenim u sredu.
Američke organizacije su bile glavna meta ruskih pokušaja hakovanja van Ukrajine, prema Microsoft-u, ali navodno rusko hakovanje zahvatilo je 42 zemlje i niz sektora koji bi mogli imati dragocene informacije u vezi sa ratom, od vlada do istraživačkih centara do humanitarne grupe.
To je podsetnik na proždrljiv apetit koji ruski sajber operativci imaju za strateškim informacijama pošto je Kremlj izolovaniji na međunarodnoj sceni nego što je bio decenijama.
Prema Microsoft-u, ovi pokušaji hakovanja uspešno su prodrli u odbranu 29% vremena. Od tih uspešnih kršenja, četvrtina je rezultirala ukradenim podacima sa mreža.
Ali merenje „uspeha“ ruske sajber špijunaže je teško, a Majkrosoft je rekao da nema potpuni uvid u hakovanje jer su neki klijenti čuvali podatke na sopstvenim sistemima, a ne u Microsoftovoj infrastrukturi računarstva u oblaku.
CNN je zatražio komentar od ruske ambasade u Vašingtonu. Moskva rutinski poriče optužbe za hakovanje.
Različite vlade su verovatno pojačale svoje ofanzivne sajber aktivnosti vezane za rat u Ukrajini dok traže uvid o tome kako su borbe i globalne posledice iz njih.
Sajber komanda, hakerska jedinica američke vojske, sprovela je „pun spektar“ ofanzivnih, odbrambenih i informacionih operacija u znak podrške Ukrajini, potvrdio je ovog meseca šef komande.
Kina je takođe obučila neke od svojih veoma sposobnih hakera na mete u vezi sa ukrajinskim ratom, kažu istraživači sajber bezbednosti. Čini se da su osumnjičeni kineski hakeri pokušali da provale u kompjutere povezane sa zvaničnicima u ruskom gradu Blagoveščensku, u blizini kineske granice, saopštila je firma za sajber bezbednost Securevorks.