Lider UAE odredio svog najstarijeg sina za prestolonaslednika

Lider UAE odredio svog najstarijeg sina za prestolonaslednika

Šeik Muhamed bin Zajed Al Nahjan, predsednik Ujedinjenih Arapskih Emirata, imenovao je u sredu svog najstarijeg sina Haleda za prestolonaslednika Abu Dabija, stavljajući ga kao sledećeg u redu da preuzme dužnost lidera federacije, izveštava AP.

Državna novinska agencija VAM objavila je imenovanje šeika Kaleda bin Mohameda bin Zajeda Al Nahjana za prestolonaslednika kasno u sredu, ne navodeći dalje detalje.

Nakon što je šeik Muhamed (62), koji je opšte poznat kao MBZ, popeo na mesto predsednika prošle godine, krenule su glasine o tome da li će jednog od svoje braće učiniti svojim naslednikom.

U tom slučaju, prednjači bi bili šeik Tahnun bin Zajed, moćni šef nacionalne bezbednosti, šeik Mansur, vlasnik fudbalskog kluba Mančester siti, ili ministar spoljnih poslova šeik Abdulah.

Umesto toga, čini se da koncentriše moć unutar svoje uže porodice, kao što je to učinio saudijski kralj Salman delegirajući široka ovlašćenja svom sinu i nasledniku, prestolonasledniku Mohamedu bin Salmanu, poznatom kao MBS.

Šeik Kaled je imenovan za predsednika obaveštajne agencije UAE 2016.

Ujedinjeni Arapski Emirati, bliski saveznik SAD, najpoznatiji su kao dom Dubaija, velikog međunarodnog centra za poslovanje i putovanja.

Federacija sedam emirata, uključujući Abu Dabi bogat naftom, brzo se transformisala u poslednjih pola veka iz pustinjske regije retko naseljene beduinskim plemenima u političku i ekonomsku moć sa najsavremenijom infrastrukturom, uključujući najviši neboder na svetu.

Šeik Zajed bin Sultan Al Nahjan, prvi predsednik UAE i pokretačka snaga njegovog stvaranja, vladao je od 1971. do svoje smrti 2004. On je imenovao svog najstarijeg sina Halifu za svog naslednika, a MBZ za zamenika prestolonaslednika.

Šeik Muhamed je de facto lider nacije otkako je šeik Kalifa doživeo moždani udar 2014. Šeik Kalifa je preminuo osam godina kasnije, u maju 2022.

Tokom vladavine šeika Mohameda, UAE su gajili bliske veze sa susednom Saudijskom Arabijom, u početku joj se pridruživši u njenom ratu protiv jemenskih pobunjenika Huti koje podržava Iran, pre nego što su u velikoj meri izašli iz sukoba godinama kasnije. Ujedinjeni Arapski Emirati su nastojali da projektuju vojnu moć širom regiona jer se suprotstavljaju porastu islamističkih grupa.

UAE su 2020. normalizovali odnose sa Izraelom u prvom od takozvanih Abrahamovih sporazuma, a zatim sa Bahreinom, Marokom i Sudanom. Ujedinjeni Arapski Emirati i druge zalivske zemlje su godinama pre toga tiho održavale veze sa Izraelom, spojene obostranim sumnjama u Iran.

UAE su domaćini oko 3.500 američkih vojnika, od kojih mnogi u vazdušnoj bazi Al-Dafra u Abu Dabiju, odakle su bespilotne letelice i borbeni avioni leteli u misije borbe protiv Islamske države u Iraku i Siriji. Dubai je najprometnija luka američke mornarice u inostranstvu.

Ali poslednjih godina pojavile su se napetosti između šeika Muhameda i SAD, koje su dugo garantovale bezbednost u širem Persijskom zalivu. UAE i Saudijska Arabija uznemireni su nuklearnim sporazumom iz 2015. koji su postigli Iran, SAD i druge svetske sile. Haotično povlačenje SAD iz Avganistana 2021. dodatno je podstaklo strahove da se SAD povlače iz regiona.

Čini se da je planirana američka prodaja naprednih borbenih aviona F-35 UAE delimično zaustavljena zbog zabrinutosti Amerike oko odnosa Emirata sa Kinom. U međuvremenu, UAE su pazili da ne otuđi Rusiju dok Moskva ratuje protiv Ukrajine.