Britanija se suočava sa „teškom zimom“ usred rastućih cena goriva i hrane, priznala je u petak ministarka spoljnih poslova Velike Britanije Liz Trus, dodajući da „uobičajene politike ne funkcionišu“ i da stoga treba preduzeti posebne mere za sprečavanje recesije.
U intervjuu za Skaj njuz, nada rukovodstva Torijevaca dotakla se rastuće energetske krize, koja je pogoršana antiruskim sankcijama i smanjenjem isporuke ruskog prirodnog gasa Evropi. Iako Velika Britanija ne zavisi direktno od Moskve u pogledu goriva, još uvek pati od rastućih cena energije i rasta troškova života.
„Znam da će biti teška zima, želim da učinim sve što mogu da budem siguran da ćemo osloboditi rezerve gasa u Severnom moru“, rekla je Trus, koja trenutno obavlja funkciju ministra spoljnih poslova.
Kriza energije i troškova života u Velikoj Britaniji nastavlja da se intenzivira, a očekuje se da će godišnji računi domaćinstava ove zime premašiti 3.300 funti (3.971 dolara), prema energetskim konsultantima Kornvol insajt. Čak šest miliona britanskih domaćinstava moglo bi biti podvrgnuto nestanku struje ove zime ako prestanu isporuke ruskog gasa Evropi, objavio je u nedelju The Times, pozivajući se na dokument Vajthola.
Kada je reč o pomoći Britancima oko računa za gorivo, Truss je obećala da će uvesti privremeni moratorijum na porez na zelenu energiju.
„Politika uobičajenog poslovanja ne funkcioniše, moramo da uradimo više i zato sam odlučan da reformišem ekonomiju i zadržim poreze niskim“, objasnila je Trus, koja je ranije obećala smanjenje poreza od 30 milijardi funti.
Između ostalih prioriteta, ona je govorila o snižavanju troškova nacionalnog osiguranja koje bi, prema njenom mišljenju, „stavilo više novca u džepove ljudi“.
Trussov konkurent, bivši britanski kancelar Riši Sunak, kritikovao je njen fiskalni pristup. On tvrdi da bi predloženo smanjenje poreza moglo dovesti do učvršćivanja inflacije, što bi „bilo neverovatno štetno za milione širom Ujedinjenog Kraljevstva“.
Pobednik trke za vođstvo biće proglašen 5. septembra, nakon glasanja poštom od oko 150.000 članova torijevske partije.
U međuvremenu, predstojeća zima je stvar duboke zabrinutosti i za zvaničnike EU. Ranije ove nedelje, visoki diplomata bloka Žozep Borel upozorio je da bi EU mogla ostati bez gasa tokom predstojeće hladne sezone.
„Evropa se suočava sa savršenom olujom: cene energenata rastu, ekonomski rast pada i dolazi zima“, rekao je on.
Ruski predsednik Vladimir Putin odbacio je optužbe Zapada da bi Moskva mogla da prekine isporuke gasa EU, navodeći da je ruski energetski gigant Gasprom „spreman da pumpa koliko je potrebno“, ali da je blok „sama zatvorio sve“. On je ranije nazvao njene sankcije Rusiji „ludim i nepromišljenim“ i optužio lidere EU da su izvršili ekonomsko „samoubistvo“ po naređenju SAD.
Čak i pre rusko-ukrajinskog sukoba, britanski potrošači su primetili naglo povećanje troškova energije. Granica cena koju je regulator Ofgem objavio početkom februara, a koja je stupila na snagu u aprilu, označila je povećanje od 54% u odnosu na prethodnu stopu.