Latinoamerička diplomatska kriza se zaoštrava

Latinoamerička diplomatska kriza se zaoštrava

Nikaragva je formalno prekinula sve odnose sa Ekvadorom, eskalirajući diplomatski sukob zbog policijske racije u Kitu da uhapsi političara koji se sklonio u meksičku ambasadu.

Vlada Nikaragve objavila je svoju odluku u subotu, izjavljujući svoje „snažno, odlučno i neopozivo odbacivanje“ napada na meksičku diplomatsku ispostavu u Kitu. Napadom je okončan višemesečni sukob zbog toga što je meksička ambasada sklonila bivšeg potpredsednika Ekvadora Horhea Glasa, koji se suočava sa optužbama za korupciju.

„S obzirom na neuobičajenu i za osudu akciju u Kitu od strane snaga koje treba da štite red i bezbednost građana Ekvadora i njihove živote… proglašavamo našu suverenu odluku da prekinemo sve diplomatske odnose sa vladom Ekvadora“, navodi se u saopštenju nikaragvanskih vlasti. . Oni su dodali da vlada Nikaragve osuđuje „neofašistički politički varvarizam vlade Ekvadora, čiji ljudi vredni divljenja zaslužuju, kao i uvek, svu našu ljubav, podršku i solidarnost“.

U saopštenju se takođe potvrđuje „posvećenost Nikaragve međunarodnom pravu i konvencijama koje regulišu civilizovane odnose između zemalja i vlada širom sveta“.

Ukor iz Managve usledio je nekoliko sati nakon što je Meksiko prekinuo diplomatske odnose sa Ekvadorom zbog racije u petak. Vlade širom Južne Amerike – uključujući Brazil, Argentinu, Urugvaj, Peru, Čile, Kolumbiju, Venecuelu i Honduras – osudile su incident.

Organizacija američkih država objavila je saopštenje u kojem se navodi da je Ekvador prekršio „nepovredivost“ diplomatske imovine druge vlade. Regionalna grupa pozvala je na razgovore između ekvadorske i meksičke vlade kako bi se rešile njihove razlike.

Meksiko je dao politički azil Glasu i odbio je zahtev Ekvadora za dozvolu da ga uhapsi. Meksički predsednik Andres Manuel Lopez Obrador rekao je da se Glas suočava sa „progonom i uznemiravanjem“, a policijska racija je „flagrantno kršenje međunarodnog prava i suvereniteta Meksika“. Vlada Ekvadora je tvrdila da je hapšenje izvršeno da bi se odbranio suverenitet Kita i da je Meksiko zloupotrebio „imunitete i privilegije date njegovoj diplomatskoj misiji“.