Kuvajt oslobodio grupu američkih zatvorenika, među kojima su veterani i vojnici

Kuvajt oslobodio grupu američkih zatvorenika, među kojima su veterani i vojnici

Kuvajt je oslobodio grupu američkih zatvorenika, uključujući veterane i vojne izvođače, koji su godinama bili zatvoreni zbog optužbi za drogu. Oslobađanje se smatra gestom dobre volje između dva saveznika. Američka vlada nastavlja napore da vrati svoje građane zatvorene u stranim zemljama.

Kuvajt je oslobodio grupu američkih zatvorenika, među kojima su veterani i vojnici, u potezu koji se vidi kao gest dobre volje. Oslobađanje je usledilo nakon nedavne posete Adama Boehlera, specijalnog izaslanika Trampove administracije za otete osobe. Ovaj potez dolazi u vreme kada američka vlada nastavlja da se trudi da vrati svoje građane zatvorene u inostranstvu.

Šest od novooslobođenih zatvorenika pratili su na letu iz Kuvajta za Njujork Jonathan Franks, privatni konsultant koji se bavi slučajevima američkih otetih i zatvorenih. Franks je bio u Kuvajtu kako bi pomogao u obezbeđivanju njihovog oslobađanja. „Moji klijenti i njihove porodice su zahvalni kuvajtskoj vladi na ovom humanom gestu“, rekao je Franks.

On je dodao da njegovi klijenti održavaju svoju nevinost i da se očekuje da će Kuvajt kasnije osloboditi još Amerikanaca koje predstavlja. Državni sekretarijat nije odmah odgovorio na zahtev za komentar, a imena oslobođenih zatvorenika nisu odmah objavljena.

Kuvajt, mala naftaška zemlja koja graniči sa Irakom i Saudijskom Arabijom, smatra se važnim saveznikom Sjedinjenih Američkih Država. Državni sekretar Marko Rubio nedavno je odao počast toj vezi, naglašavajući da SAD ostaju čvrsto uz Kuvajt i njegov suverenitet.

Zemlje imaju blisku vojnu saradnju od kada je Amerika pokrenula Zalivski rat 1991. godine kako bi protjerala iračke trupe. U Kuvajtu se trenutno nalazi oko 13.500 američkih vojnika, smeštenih u kampu Arifjan i na vazduhoplovnoj bazi Ali al-Salem.

Međutim, Kuvajt je takođe zatvorio mnoge američke vojne izvođače zbog optužbi za drogu, u nekim slučajevima, godinama. Njihove porodice su tvrdile da su njihovi voljeni bili izloženi zlostavljanju dok su bili zatvoreni u zemlji koja zabranjuje alkohol i ima stroge zakone o drogama.