Američki predsednik Džo Bajden i francuski predsednik Emanuel Makron su među najistaknutijim gostima iz inostranstva koji su potvrdili da će prisustvovati.
Od šefova država i drugih visokih stranih dostojanstvenika biće zatraženo da se okupe u Kraljevskoj bolnici, domu za penzionere i stare veterane u zapadnom Londonu, i da će „putovati u skladu sa kolektivnim aranžmanima u Vestminstersku opatiju“, rekao je visoki zvaničnik Bakingemske palate.
Sahrana će biti jedan od najvećih policijskih događaja u istoriji Britanije, jer će se svetski lideri, kraljevi i kraljice i ogromne gomile ljudi iz zemlje i inostranstva spuštati u London na taj događaj.
Kralj Čarls i Kamila, kraljica supruga, održaće prijem u Bakingemskoj palati u nedelju, zvanični državni događaj pre sahrane.
Strani dostojanstvenici koji dođu u Britaniju takođe će biti pozvani da posete Kraljičin ležanje u državi u Vestminsterskoj dvorani parlamenta uoči sahrane.
„Smrt Njenog Veličanstva ostavila je mnoge ljude, širom mnogih kontinenata, sa dubokim osećajem gubitka“, rekao je Earl Maršal Edvard Ficalan-Hauard, vojvoda od Norfolka, najviši vršnjak Engleske koji je zadužen za državne prilike.
„Naš cilj i uverenje je da će državna sahrana i događaji u narednih nekoliko dana ujediniti ljude širom sveta.
Neposredno nakon sahrane u ponedeljak, britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli prirediće prijem za goste u obližnjoj crkvi crkve, pošto se članovi kraljevske porodice uputili u Vindzor na kraljičinu sahranu.
Britanija je poslala pozive šefovima država skoro svih zemalja sveta, osim Sirije, Venecuele, Avganistana, Rusije, Belorusije i Mjanmara.
Sirija i Venecuela nisu pozvane jer Britanija trenutno nema diplomatske odnose sa tim državama. Avganistan nije pozvan zbog trenutne političke situacije, rekao je izvor.
Rusija i Belorusija nisu pozvane da pošalju bilo kakve predstavnike zbog invazije na Ukrajinu.
Ukupno, zvaničnici inostranih poslova su rukom ispisali oko 1.000 pozivnica za sahranu i prijem kod kralja Čarlsa u nedelju.
Rok za prihvatanje poziva za sahranu ističe u četvrtak, nakon čega će zvaničnici finalizirati plan sedenja.
Grupa britanskih poslanika koje je sankcionisala Kina kritikovala je odluku da se kineska vlada pozove na sahranu.
Oni su tražili da se predstavnicima Kine zabrani ulazak u Vestminstersku palatu, gde leži kraljičino telo, nakon što je parlament prošle godine izglasao da se tretman prema pretežno muslimanskoj Ujgurskoj zajednici u Sinđangu nazove genocidom.
Britanska vlada neće dati spisak gostiju svih stranih lidera koji će prisustvovati, delom iz bezbednosnih razloga.
Aranžmani za prevoz se finaliziraju, kao i konačni raspored sedenja, rekao je vladin zvaničnik.
Članovi kraljevskih porodica nekoliko evropskih zemalja, uključujući Belgiju i Holandiju, rekli su da će otputovati da odaju počast.
Među političarima koji će takođe prisustvovati su predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, premijerka Novog Zelanda Džasinda Ardern i predsednica Indije Drupadi Murmu.