SAD bi trebalo da podrže Izrael i devet arapskih zemalja da uspostave integrisani sistem protivvazdušne odbrane kako bi se suprotstavile Iranu, prema predlogu deset članova Kongresa obe strane koji je objavljen ove nedelje.
Nazvan Zakonom o odvraćanju neprijateljskih snaga i omogućavanju nacionalne odbrane (ODBRANA), ovaj zakon bi ovlastio Pentagon da sarađuje sa Izraelom, Bahreinom, Egiptom, Irakom, Kuvajtom, Jordanom, Katarom, Omanom, Saudijskom Arabijom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE). razviti i rasporediti integrisanu vazdušnu i protivraketnu odbranu protiv navodne pretnje koju predstavlja Iran.
Predlog zakona uživa podršku deset poslanika obe političke stranke. U Senat su ga predstavili demokrate Džeki Rozen (Nevada), Kori Buker (Nju Džersi), Džoni Ernst (Ajova) i Džejms Lenkford (Oklahoma). U međuvremenu, demokrate Bred Šnajder (Ilinojs), Dejvid Troun (Merilend), Džimi Paneta (Kalifornija) udružili su snage sa republikancima Keti Mekmoris Rodžers (Vašington), En Vagner (Misuri) i Donom Bejkonom (Nebraska) u Predstavničkom domu.
„Vodstvo SAD, u razvoju integrisane vazdušne i protivraketne odbrane, obezbedilo bi suštinsku bezbednost, stabilnost i jedinstvenu odbranu regionu. Zakon o DEFEND je odličan primer važnog, dvopartijskog, dvodomnog rada kojem Kongres mora dati prioritet u našoj potrazi za regionalnim mirom i stabilnošću“, rekao je predstavnik Šnajder (D-Illinois) u saopštenju.
Svih deset poslanika su članovi Kongresnog kluba Abrahamovog sporazuma, osnovanog ranije ove godine. Ime je dobio po sporazumima između Izraela, UAE i Bahreina – kao i Sudana i Maroka – o normalizaciji odnosa, potpisanim između avgusta i decembra 2020. godine, tokom mandata američkog predsednika Donalda Trampa.
Jedna moguća mana u planu je da Izrael trenutno ima formalne veze sa samo polovinom zemalja koje bi bile uključene. Takođe je nejasno da li je neka od navedenih zemalja uključena u ovaj napor, ili su ih američki zakonodavci čak konsultovali, navodi Times of Israel.
Ideja o zajedničkom sistemu protivvazdušne odbrane navodno je izneta na sastanku ministara spoljnih poslova Izraela, Bahreina, Egipta, Maroka i UAE sa državnim sekretarom SAD prošlog marta. Navodno je to takođe pomenuto u američko-saudijskim pregovorima, za koje se Stejt department nada da će dovesti do toga da se Rijad takođe pridruži Abrahamskom sporazumu.