Klintonova je lično rekla pomoćniku Robiju Muku da objavi štetne informacije štampi, rekao je Mook sudu u Vašingtonu.
Bivši menadžer Klintonove kampanje Robi Muk rekao je u petak federalnom sudu u Vašingtonu da je Hilari Klinton 2016. odobrila da u medije procuri priča u kojoj se tvrdi da je Trampova organizacija bila u kontaktu sa ruskom Alfa bankom. Priča je nastala od jednog od Klintonovih advokata i lažna je.
Muk, koji je vodio Klintonovu neuspešnu kampanju 2016. godine, rekao je sudu da mu se advokat kampanje Mark Elias obratio tvrdeći da ima dokaz da serveri povezani sa ruskom Alfa bankom razmenjuju podatke sa serverima koji pripadaju Trampovoj organizaciji. Rekao je da su ga uverili da su dokazi došli od „ljudi koji su imali stručnost u ovoj vrsti stvari“.
Muk je rekao da niko u kampanji nije „potpuno siguran“ u te informacije i da je pitao Klintonovu da li treba da ih objavi medijima. „Ona je pristala“, rekao je on, a informacija je objavljena.
Kada je Slejt, onlajn izvor vesti, objavio tvrdnje, Klintonova kampanja je objavila izjavu u kojoj je navodnu razmenu servera Alfa banke opisala kao „najdirektniju vezu do sada između Donalda Trampa i Moskve“. Tadašnji savetnik Klintonove i sadašnji savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan napisao je saopštenje, rekavši da navodi Alfa banke pokreću „još više zabrinjavajuća pitanja u svetlu ruskog pokretanja hakerskih napora… da se naškodi kampanji Hilari Klinton“.
Međutim, optužbe su bile lažne. Izveštaj specijalnog tužioca Roberta Milera o „dosluhu“ između Trampove kampanje i Rusije ne pominje tvrdnje o serveru i nije pronašao dokaze o „dosluhu“ ili ruskom „hakerskom pokušaju“ da utiče na izbore 2016.
Štaviše, istraga FBI-ja o navodima pokazala je da „tamo nema ničega“, svedočio je u četvrtak u istoj sudnici bivši generalni savetnik agencije Džejms Bejker. I Muk i Bejker svedočili su na suđenju Majklu Susmanu, koji je FBI prvi izneo navode Alfa banke.
Susman je optužen za davanje lažnih izjava agenciji kada je rekao Bejkeru 2016. da ne radi „ni za jednog klijenta“ kada se obratio FBI sa svojim navodima. Međutim, tužioci navode da je on u to vreme radio za kampanju Klintonove i da je naplatio kampanju za svoj rad odmah nakon susreta sa Bejkerom.
Susmana, koji se izjasnio da nije kriv, goni specijalni savetnik američkog Ministarstva pravde Džon Daram, koga je tadašnji državni tužilac Vilijam Bar imenovao 2019. da istraži FBI-ovo rukovanje istragom „Rusijagejt“ pre nego što je Miler preuzeo dužnost.
Tramp je od 2016. insistirao da su optužbe o „dosluhu“ protiv njega politički motivisan „lov na veštice“.