Kina pristaje na dalju finansijsku saradnju sa EU

Kina pristaje na dalju finansijsku saradnju sa EU

Kina se složila sa Evropskom unijom da dalje promoviše dvosmerno otvaranje svojih finansijskih sektora i poveća regulatornu saradnju u industriji, u širokim ekonomskim razgovorima u utorak, prenose kineski državni mediji.

U devetoj rundi trgovinsko-ekonomskog dijaloga između EU i Kine, kineski potpredsednik Liu He i izvršni potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis vodili su „pragmatične“, „iskrene“ i „efikasne“ diskusije o makroekonomiji, industriji i lancima snabdevanja, trgovinu i investicije, kao i finansijsku saradnju, javila je novinska agencija Sinhua.

„Dve strane veruju da globalna politička i ekonomska situacija trenutno prolazi kroz duboke promene“, prenela je Sinhua, ne iznoseći detalje.

Poslednja runda takvih razgovora održana je pre dve godine, koju su takođe vodili Liu i Dombrovskis, fokusirajući se na značajan investicioni pakt. Do kraja 2020. Brisel i Peking su zaključili sporazum, nakon sedam godina pregovora, ali ga od tada nisu ratifikovali, zamrznuti optužbama za prava, geopolitikom i ratom u Evropi. Izveštaj Sinhue ne pominje pakt o investiranju.

Peking je u martu 2021. uveo sankcije političarima EU, istraživačkim centrima i diplomatskim telima kao odgovor na sankcije Zapada protiv kineskih zvaničnika optuženih za masovna zatvaranja muslimanskih Ujgura u kineskom Sinđiangu. Peking negira bilo kakvu nepravdu.

Sankcije i kontrasankcije dovele su do toga da Evropski parlament u maju 2021. zaustavi ratifikaciju investicionog pakta.

Zatim, početkom 2022, Kina je obustavila uvoz iz Litvanije, članice EU, nakon što je ta baltička nacija dozvolila Tajvanu da otvori de fakto ambasadu u Tajpeju i naljutila Peking, koji smatra da je to ostrvo demokratski svojom teritorijom.

Tenzije su se dodatno produbile zbog odbijanja Kine da osudi rusku invaziju na Ukrajinu, a lideri EU su u aprilu pozvali Kinu da „ne zatvara oči“ na ono što Rusija naziva „specijalnom vojnom operacijom“.