Kineski ministar odbrane general Vei Fenge rekao je u petak američkom ministru odbrane Lojdu Ostinu da će se Peking „boriti po svaku cenu“ da spreči Tajvan da se otcepi od kineskog kopna. Njegovo upozorenje dolazi dok SAD postižu višemilionski sporazum o oružju sa Tajvanom i usred konfliktnih poruka o statusu ostrva iz Vašingtona.
„Ako se neko usudi da odvoji Tajvan od Kine, kineska vojska nema drugog izbora osim da se bori po svaku cenu i preduzme sve neophodne mere da slomi svaki pokušaj ’tajvanskih separatista’ da odvoje Tajvan od matice“, rekao je Vej Ostinu, prenosi Portparol kineskog ministarstva odbrane Vu Ćian.
„Kineska vojska će odlučno čuvati nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet“, dodao je Vu.
Vej i Ostin sastali su se u petak u Singapuru, na marginama godišnje odbrambene konferencije Shangri-La dijaloga. Skup, koji je organizovao Međunarodni institut za strateške studije (IISS), britanski think-tank, privukao je učesnike iz više od 40 zemalja, a otvorio ga je govor japanskog premijera Fumija Kišide.
Pre sastanka Ostina i Veija, američki predsednik Džo Bajden je prošlog meseca izjavio da će Amerika uvući svoju vojsku u svaki potencijalni sukob između Kine i Tajvana, naizgled zanemarujući dugogodišnju politiku SAD o ‘strateškoj dvosmislenosti’ na ostrvu i njen odnos sa Peking.
Ostin i američki državni sekretar Antoni Blinken povukli su se na Bajdenovu izjavu i izjavili da SAD ostaju pri svojoj „politici jedne Kine“ – koja priznaje, ali ne podržava suverenitet Pekinga nad Tajvanom i ne garantuje niti isključuje američku vojnu intervenciju ako Kina zapreti silom asimiluju Tajvan.
Međutim, Blinkenovo insistiranje da je Kina uključena u „provokativnu retoriku i aktivnost“ prema Tajvanu, kao i odobrenje Pentagona u sredu za prodaju oružja Tajpeju vrednom 120 miliona dolara, naljutili su kinesku vladu. Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Zhao Lijian u četvrtak je saopštio da takvi dogovori „ozbiljno krše princip jedne Kine“.
Govoreći u Singapuru u petak, Vu je ponovio protivljenje Kine ovom sporazumu o oružju i odbacio Blinkenove tvrdnje da Peking ugrožava stabilnost Tajvanskog moreuza. Umesto toga, on je tvrdio da su „nezavisnost Tajvana i strane snage“ odgovorne za sve promene.