Pentagon je u prošlomesečnom izveštaju rekao da će Kina verovatno imati zalihe od 1.500 nuklearnih bojevih glava do 2035. ako nastavi sa sadašnjim tempom svog nuklearnog gomilanja.
Brojka naglašava rastuću zabrinutost SAD u vezi sa namerama Kine za proširenje nuklearnog arsenala, iako projekcije ne sugerišu da Kina ubrzava tempo svog ionako brzog razvoja bojevih glava.
Odgovarajući na izveštaj, kinesko ministarstvo odbrane je reklo da Sjedinjene Države „gestikulišu i apsurdno nagađaju o modernizaciji kineskih nuklearnih snaga“.
Sjedinjene Države treba da razmisle o sopstvenoj nuklearnoj politici, posebno zato što imaju najveći nuklearni arsenal na svetu, dodalo je ministarstvo.
Sjedinjene Države su „energetično“ razvijale i želele da razmeste taktičko nuklearno oružje na prvoj liniji, smanjile su prag za raspoređivanje nuklearnog oružja i sprovode nuklearno proliferaciju kroz svoje bezbednosno partnerstvo sa Britanijom i Australijom, navodi se u saopštenju.
„Treba naglasiti da Kina čvrsto sprovodi nuklearnu strategiju samoodbrane, da se uvek pridržava politike da ne bude prva koja će upotrebiti nuklearno oružje u bilo kom trenutku ili pod bilo kojim okolnostima, i da održava svoje nuklearne snage na najnižem nivou koji zahtevaju nacionalne bezbednost“.
Sjedinjene Države imaju zalihe od oko 3.700 nuklearnih bojevih glava, od kojih je oko 1.740 raspoređeno, prema podacima istraživačkog centra Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI).
Kinesko ministarstvo je saopštilo da su Sjedinjene Države „najveći pravi problem“ kada je u pitanju globalna bezbednost.
„Razgarao je vatru zarad sopstvenog interesa, stvarajući podele i konfrontaciju u svetu i unoseći previranja i katastrofe gde god da se pojavi“, saopštilo je ministarstvo.