Kanada nije povukla nijednu diplomatu stacioniranu u Indiji pre roka 10. oktobra koji je Nju Delhi odredio da odu, izvestio je u sredu Fajnenšel tajms. Navodi se da su u toku razgovori o „rešavanju razlika“ usred produbljivanja diplomatskog spora između dve nacije.
Prošlog meseca, Nju Delhi je navodno zatražio od Otave da povuče 41 od 62 diplomata stacioniranih u zemlji, nakon kanadskih navoda da je indijska vlada umešana u ubistvo istaknutog aktivistu Sika. Hardip Sing Nidžar je ubijen iz vatrenog oružja u Britanskoj Kolumbiji u Kanadi 18. juna.
Kako prenosi FT, Nju Delhi je upozorio da će ukinuti diplomatski imunitet onima koji su ostali u Indiji nakon isteka roka. Otava „pokušava da reši situaciju sa Nju Delhijem“ i nije povukla nijednu diplomatu pre roka, navodi list, pozivajući se na neimenovane kanadske zvaničnike.
Broj kanadskih diplomata postavljenih u Indiju znatno je veći od indijskog prisustva u Kanadi. Prema portparolu indijskog ministarstva spoljnih poslova Arindamu Bagčiju, „stalno mešanje“ Kanade u unutrašnje stvari Indije opravdava njen poziv na paritet.
Prošlog petka, kanadski premijer Justin Trudeau razgovarao je sa svojim britanskim kolegom Rišijem Sunakom, koji je indijskog porekla, kako bi ga obavestio o situaciji.
„Premijer je ponovo potvrdio stav Velike Britanije da sve zemlje treba da poštuju suverenitet i vladavinu prava, uključujući principe Bečke konvencije o diplomatskim odnosima“, navodi se u saopštenju Dauning strita, u kojem se dodaje da se Sunak „nadao da će videti de -eskalacija situacije.”
Trudo je u nedelju takođe razgovarao sa predsednikom UAE šeikom Mohamedom bin Zajedom Al Nahjanom i jordanskim kraljem Abdulahom II bin Al Huseinom.
Trudeau je prvo izneo optužbe sa indijskim premijerom Narendrom Modijem tokom njegove posete Nju Delhiju gde je prisustvovao samitu G20. Govoreći u kanadskom parlamentu prošlog meseca, Trudeau je naveo da Otava ima „verodostojne navode“ koje povezuju ubistvo Nidžara sa „agentima indijske vlade“. Aktivista je bio ključna figura u pokretu za odvojenu državu Sika u Indiji i Nju Delhi ga je 2020. proglasio „teroristom“. Indija je te optužbe ljutito odbacila kao „apsurdne“.
Prema kanadskom državnom emiteru CBC, optužbe su zasnovane na nadzoru indijskih zvaničnika u Kanadi, kao i na obaveštajnim podacima dobijenim od Otavinih partnera u savezu za razmenu obaveštajnih podataka „Pet očiju“ – SAD, UK, Australije i Novog Zelanda.
Nakon Trudeauovih navoda, Kanada i Indija proterale su po jednog diplomatu. Zemlje su takođe revidovale smernice za putovanja, dok je Indija prestala da izdaje vize Kanađanima.
Trudeau je u septembru rekao da je Kanada podelila dokaze sa Indijom „pre mnogo nedelja” u vezi sa ubistvom i želi da Nju Delhi konstruktivno radi sa Otavom na utvrđivanju činjenica u „veoma ozbiljnoj stvari”. Međutim, on tek treba da objavi dokaze. Četiri penzionisana i dva indijska bezbednosna i obaveštajna službenika upoznata sa operacijama krila za istraživanje i analizu (RAV), spoljne obaveštajne agencije, negirali su u intervjuu za Rojters da se bavi „ciljanim ubistvima“.
Kako su tenzije i dalje zategnute, Trudeau je rekao da želi da „deeskalira“ situaciju. Kanadska premijerka i ministarka spoljnih poslova Melani Džoli prošle nedelje je rekla da Otava pokušava da reši sukob „u četiri oka“. Džoli je takođe održao tajni sastanak u Vašingtonu sa ministrom inostranih poslova Indije, Subramanjamom Džaišankarom, kada je boravio u SAD da bi prisustvovao zasedanju Generalne skupštine UN.