Rusija je u četvrtak saopštila da još nema dogovora sa Sjedinjenim Državama o razmeni zatočene američke košarkaške zvezde Britni Griner i bivšeg marinca za zatvorenog Rusa kojeg američki tužioci nazivaju jednim od najplodnijih svetskih trgovaca oružjem, prenosi Rojters.
Državni sekretar Entoni Blinken rekao je u sredu da su Sjedinjene Države dale „značajnu ponudu“ Rusiji da oslobodi američke državljane zatočene u Rusiji. Izvor je rekao da je Vašington voljan da razmeni osuđenog trgovca oružjem Viktora Buta, poznatog kao „Trgovac smrću“.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izrazio je iznenađenje zbog javnih primedbi Blinkena. Rusija je upozorila Sjedinjene Države da je takve razgovore najbolje voditi u četiri oka.
„Za sada nema dogovora u ovoj oblasti“, rekao je Peskov novinarima u Moskvi. „Kada razgovarate o takvim temama, ne sprovodite informacione napade.
Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova nagovestila je da pregovori o razmeni zatvorenika traju već neko vreme, ali bez rezultata.
Američki predsednik Džo Bajden je poslednjih meseci pod sve većim pritiskom porodica američkih talaca i zatočenika koje su ga pozvale da lično interveniše kako bi vratio kući njihove najmilije. Ovo bi moglo objasniti odluku SAD da pregovore objave. Ponuda SAD je data pre nekoliko nedelja.
„Činjenica da smo sada, nekoliko nedelja kasnije, tu gde jesmo, mislim da to možete pročitati kao odraz činjenice da se ovo nije pomerilo u meri u kojoj bismo želeli“, rekao je portparol Stejt departmenta Ned Prajs. dnevni brifing.
Prajs je dodao da je Rusija prihvatila zahtev SAD za telefonski razgovor između Blinkena i ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova i da Sjedinjene Države i dalje očekuju da će se taj poziv održati u narednim danima.
Novinska agencija Interfaks citirala je Zaharovu da je Lavrov rekla zauzeto i da će se pozabaviti zahtevom kada bude imao vremena.
Za dva bivša hladnoratovska neprijatelja, koji se sada bore sa najgorim odnosima u generaciji zbog ruske invazije na Ukrajinu, razmena bi označila jednu od izvanrednijih razmena zarobljenika u njihovoj istoriji.
Griner, dvostruka zlatna olimpijska medalja i zvezda Ženske nacionalne košarkaške asocijacije (VNBA), privedena je 17. februara na moskovskom aerodromu Šeremetjevo sa vape kertridžima koji sadrže hašiševo ulje u svom prtljagu.
Griner je priznala krivicu za optužbe protiv nje, ali je negirala da je nameravala da prekrši ruski zakon.
„Izjašnjavam se krivim zbog radnji koje su se desile, ali opet, nisam nameravao da prokrijumčarim ili unesem bilo kakvu supstancu u Rusiju“, rekao je Griner pred ruskim sudom u sredu.
Griner je rekla da još uvek ne razume kako su patrone za vape koje sadrže hašiš ulje mogle da završe u njenom prtljagu. Sledeće ročište je zakazano za 2. avgust. Malo je verovatno da će Griner biti zamenjena dok ne bude izrečena presuda, što bi moglo da se desi sredinom avgusta, rekli su njeni advokati.
„Sa pravne tačke gledišta, razmena je moguća tek nakon sudske presude“, rekla je u saopštenju Grinerov advokat u Rusiji Marija Blagovolina.
Drugi Amerikanac, bivši marinac Pol Vilan, koji poseduje američke, britanske, kanadske i irske pasoše, osuđen je 2020. na 16 godina zatvora nakon što je osuđen za špijunažu.
Rusija je saopštila da je Vhelan uhvaćen sa poverljivim informacijama u moskovskoj hotelskoj sobi gde su ga agenti Federalne službe bezbednosti pritvorili 28. decembra 2018. On negira da je počinio špijunažu.
Bout, bivši sovjetski vojni prevodilac za koga su Sjedinjene Države rekle da je postao jedan od vodećih svetskih trgovaca oružjem, služi kaznu od 25 godina zatvora. On je proglasio svoju nevinost.
Tema knjige „Trgovac smrću“ i inspiracija za lik glumca Nikolasa Kejdža u filmu „Gospodar rata“ iz 2005. godine, Bout je snabdevao vojnim oružjem konfliktne zone širom sveta, prema američkim tužiocima.
But je uhapšen u Bangkoku 2008. godine u operaciji u kojoj su se doušnici američke Uprave za borbu protiv droge predstavljali kao predstavnici kolumbijske pobunjeničke grupe Revolucionarne oružane snage Kolumbije ili FARC.
Rusija je saopštila da su slučaj protiv njega izmislile američke specijalne službe.
Porota je 2011. proglasila Buta krivim po optužbama koje uključuju zaveru za ubistvo američkih državljana i oficira i zaveru za nabavku i upotrebu protivvazdušnih projektila. Osuđen je 2012. na 25 godina zatvora.