Jemenski Huti nude primirje nakon bombardovanja saudijskih naftnih postrojenja

Jemenski Huti nude primirje nakon bombardovanja saudijskih naftnih postrojenja

Pobunjenici u Jemenu koje podržava Iran ponudili su u subotu privremeno primirje, pošto su Saudijska Arabija i njeni saveznici bombardovali ciljeve u zemlji u znak odmazde za napad raketama i dronom na naftna postrojenja u kraljevstvu.

Najava Huti pobunjenika usledila je dan nakon što su udarili u nekoliko postrojenja u Saudijskoj Arabiji, uključujući skladište nafte Aramco u Džedi, šaljući oblake dima nad grad dok se pripremao da bude domaćin trke Formule 1. Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom odgovorila je vazdušnim udarima u Jemenu.

Politički šef grupe Mahdi al-Mašat ponudio je trodnevno primirje koje bi postalo neograničeno ako koalicija predvođena Saudijskom Arabijom zaustavi vazdušne napade i ukine ograničenja na luke koje kontrolišu Huti.

Napadi Huti na naftna postrojenja u najvećem svetskom izvozniku nafte izazvali su nervozu na tržištu nafte. Saudijska Arabija, koja je odbila pritisak SAD da poveća proizvodnju nafte, objavila je da neće biti odgovorna za nestašicu nafte ako se napadi nastave.

Tokom prošle godine, Huti su pojačali svoje raketne i bespilotne napade na Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, udarivši u januaru na naftno postrojenje u glavnom gradu Emirata Abu Dabiju. Napadi su zategli odnose između izvoznika nafte i SAD, što je ukinulo oznaku terorizma Hutima nakon što je predsednik Džo Bajden došao na funkciju. Obe zemlje žele veću podršku SAD u suočavanju sa Hutima i iranskim pokroviteljem grupe.

Saudijska Arabija i saveznici, uključujući UAE, intervenisali su u Jemenu 2015. godine nakon što su Huti preuzeli veći deo zemlje od međunarodno priznate vlade. Borbe od tada dovele su do zastoja na većini frontova i humanitarne katastrofe u kojoj su stotine hiljada Jemenaca umrle od neuhranjenosti i bolesti.

Saudijske vlasti nisu odmah komentarisale da li će prihvatiti ponudu Huta.

Savet za saradnju u Zalivu pozvao je Hute, zajedno sa drugim jemenskim frakcijama, na razgovore koji bi trebali da počnu krajem meseca u saudijskoj prestonici Rijadu, ali su pobunjenici rekli da će bojkotovati sastanke. Umesto toga, predložili su da se pregovori sa Saudijskom Arabijom i drugim članicama koalicije održe u neutralnoj zemlji.

Ekspert iz Jemena Rajman Al-Hamdani rekao je da bi se ponuda Huti mogla pretvoriti u održivo primirje, „uz mnogo upozorenja“.

„Huti postaju sve izolovani i pogođeni su krizom goriva u zemlji i osećaju pritisak. Iran takođe želi da ponovo počne da prodaje naftu, a Saudijci zaista žele izlaz iz sukoba, ali nisu mogli dozvoliti da se Huti izvuku toliko, posebno s obzirom na poslednje napade na lokacije za proizvodnju nafte u kraljevstvu“, rekao je Al. -Hamdani, koji je bivši gostujući saradnik Evropskog saveta za spoljne odnose.