Visoki izaslanici Sjedinjenih Država i Kine sastaće se u utorak u Ženevi kako bi razgovarali o veštačkoj inteligenciji, uključujući rizike tehnologije koja se brzo razvija i načine za postavljanje zajedničkih standarda za upravljanje njom.
Sastanak, najavljen kao uvodna razmena mišljenja, prvi je u okviru međuvladinog dijaloga o veštačkoj inteligenciji koji je dogovoren tokom višestranog sastanka između predsednika SAD Džoa Bajdena i kineskog predsednika Si Đinpinga u San Francisku u novembru.
I SAD i Kina vide veštačku inteligenciju kao ključnu za nacionalnu bezbednost i ekonomski rast, a zvaničnici Bajdenove administracije kažu da planiraju da se fokusiraju na razvoj sigurne, bezbedne i pouzdane veštačke inteligencije. Zvaničnici su insistirali na anonimnosti kako bi u telefonskom razgovoru sa novinarima pregledali sastanak.
Takođe su rekli da će SAD ukratko objasniti kako se bave mogućim rizicima od tehnologije stvaranjem dobrovoljnih obaveza sa vodećim kompanijama u sektoru i zahtevanjem bezbednosnih testova AI proizvoda.
Vlada SAD takođe vidi napore koje Kina preduzima u vezi sa veštačkom inteligencijom kao potencijalno podrivanje nacionalne bezbednosti Sjedinjenih Država i njihovih saveznika, a Vašington se bori da ostane ispred Pekinga u korišćenju veštačke inteligencije u sistemima naoružanja.
Kineska zvanična novinska agencija Sinhua, pozivajući se na Ministarstvo spoljnih poslova, rekla je da će dve strane razmotriti pitanja, uključujući tehnološke rizike veštačke inteligencije i globalnog upravljanja.
Sem Bresnick, istraživač u Centru za bezbednost i nove tehnologije Univerziteta Džordžtaun, rekao je da i SAD i Kina ulažu u veštačku inteligenciju za civilne i vojne primene, ali Kina „nerado“ razgovara o rizicima u vezi sa veštačkom inteligencijom sa Sjedinjenim Državama .
„Ovi sastanci predstavljaju priliku američkim zvaničnicima da steknu bolji uvid u kineski pristup definisanju i ublažavanju rizika od veštačke inteligencije“, rekao je Bresnick, koji se fokusira na AI aplikacije i kinesku tehnološku politiku, u mejlu.
On je umanjio svaku neposrednu perspektivu obavezujućih sporazuma kako bi se ublažili rizici povezani sa veštačkom inteligencijom, ali razgovori „mogu pomoći dvema stranama da izgrade poverenje“ i razumevanje oko pitanja veštačke inteligencije.
Savet za nacionalnu bezbednost u Beloj kući saopštio je da američki tim predvode predsednički savetnik i viši direktor za tehnologiju i nacionalnu bezbednost Tarun Čabra i vršilac dužnosti specijalnog izaslanika američkog Stejt departmenta za kritične i nove tehnologije, Set Centar.
Sastanak je podvukao širu trku vlada širom sveta da shvate kako da obuzdaju veštačku inteligenciju, iako tehnologija brzo napreduje i spremna je da transformiše mnoge aspekte svakodnevnog života, od obrazovanja i radnog mesta do autorskih prava i piraterije.
Očekuje se da će se vladini lideri iz brojnih zemalja sledeće nedelje sastati u Seulu na drugom izdanju razgovora o bezbednosti najsavremenijih AI modela, nakon prve runde prošle godine u bivšoj ratnoj bazi za razbijanje šifri u Britaniji.