Vrhovni sud Indije proglasio je prostituciju pravnom profesijom.
Indijske seksualne radnice „imaju pravo na jednaku zakonsku zaštitu“, saopštilo je u četvrtak tročlano veće Vrhovnog suda koje predvodi sudija L Nagesvara Rao, dodajući da „krivični zakon mora da se primenjuje podjednako u svim slučajevima na osnovu starosti i saglasnosti. ”
Dokle god seksualne radnice daju saglasnost odraslih, presudile su sudije, policija se ne može mešati ili preduzimati krivične mere protiv njih. Dobrovoljni seksualni rad nije protivzakonit, i dok je vođenje javne kuće i dalje zločin, oni koji se bave svojom trgovinom unutar jedne kuće ne smiju biti hapšeni ili na drugi način viktimizirani tokom racija u takvim objektima.
„Bez obzira na profesiju, svaki pojedinac u ovoj zemlji ima pravo na dostojanstven život po članu 21. Ustava“, napisale su sudije. Majke koje se bave seksualnim poslovima ne bi trebalo da budu lišene starateljstva nad decom, niti bi trebalo smatrati da su deca koja žive u javnoj kući ili kod seksualne radnice bila predmet trgovine ljudima.
Pored toga, policija ne sme da diskriminiše seksualne radnice koje su žrtve seksualnog napada. Sudije su posebno prokomentarisale „brutalni i nasilni” odnos policije prema seksualnim radnicama, žaleći „kao da su oni klasa čija prava nisu priznata”. Sudija Rao je insistirao da se vlasti uzdrže od prisiljavanja seksualnih radnika u skloništa ili popravne ustanove protiv njihove volje.
Sud je takođe upozorio medije da vode „najveću pažnju da ne otkriju identitet seksualnih radnica tokom hapšenja, racija i spasilačkih operacija, bilo da su žrtve ili optuženi i da ne objavljuju ili emituju fotografije koje bi dovele do [otkrivanja] takvih identiteta.” Iako se prostitucija možda više ne može krivično goniti kao krivično delo, voajerizam ostaje takav.
Sud je zatražio odgovor na svoje preporuke na ročištu 27. jula.
Indijski zakoni o prostituciji zabranjuju nagovaranje i javnu prostituciju, kao i vlasništvo javnih kuća, bez eksplicitne zabrane same prakse seksualnog rada.