Hiljade ljudi evakuisano je iz nekoliko višespratnih stambenih zgrada u severnom kineskom gradu Tjenđinu poslednjih dana nakon što su urušavanja zemljišta izazvala velike pukotine na obližnjim ulicama, javljaju državni mediji i lokalna vlada, prenosi Rojters.
Velike pukotine pojavile su se na putevima u blizini stambenog kompleksa u okrugu Džinan u Tjenđinu, a geološki stručnjaci su rekli da su verovatno uzrokovane podzemnim šupljinama ispod dubine od 1.300 metara, saopštila je vlada Tjenđina u četvrtak na društvenim mrežama.
Od 3. juna, ukupno 3.899 stanovnika iz najmanje tri višespratnice od 25 spratova evakuisano je u obližnje hotele, saopštila je vlada okruga, koju podržava država, Global Times.
Vlada Tjenđina nazvala je incident „iznenadnom geološkom katastrofom“ nakon preliminarnih informacija geoloških stručnjaka i nekoliko vladinih odeljenja nakon što su izvršili merenje, mapiranje i praćenje lokacije.
„Situacija je veoma retka“, rekao je stručnjak koji je ispitivan o incidentu u opštinskom sedištu vlade u Tjenđinu.
Ne može se isključiti da je bušenje geotermalnih bušotina rezultiralo gubitkom tla i slijeganjem zemljišta u toj oblasti, saopštila je vlada Tjenđina.
Stručnjaci su rekli da su višespratnice koje gledaju na ulicu bile pogođene u različitom stepenu.
Na fotografijama na društvenim mrežama su se mogli videti izvijeni i iskrivljeni putevi, dok je na drugim vidljivo da se deo zidnih pločica sa zgrade srušio na pod.
Incident povećava zabrinutost za bezbednost zgrada u Kini, gde je vlada primenila stroža pravila i politike i izrekla teške kazne za slabo upravljanje imovinom.
Pored toga, kineska vlada je nedavno imala nekoliko sastanaka na visokom nivou o geološkim i skrivenim pripremama za katastrofe.