Hakovan izraelski proizvođač vojnih dronova

Hakovan izraelski proizvođač vojnih dronova

Izraelski dobavljač oružja specijalizovan za bespilotne letelice (UAV) postao je žrtva hakovanja koji je uticao na skoro 400 zaposlenih, saopštila je kompanija, napominjući da su osetljivi lični podaci verovatno ukradeni iz njene filijale u SAD, Elbit America.

Kompanija je najavila sajber napad u obaveštenju vlastima u Mejnu ranije ovog meseca, kao što je prvi izvestio TechCrunch u ponedeljak, otkrivajući da je 369 zaposlenih uhvaćeno u haku koji se dogodio u junu.

„Neko je 8. juna 2022. pokušao da se umeša u sajber operacije Elbit Amerike. Odmah smo zatvorili našu mrežu i preduzeli korake da obezbedimo naše okruženje“, navodi kompanija u pismu onima koji su potencijalno pogođeni hakom.

Nakon što je angažovao „vodeću firmu za sajber bezbednost“ da sprovede istragu, Elbit je rekao da je utvrdio da je „nepoznati akter dobio pristup i dobio određene podatke“ iz njene mreže, uključujući „imena pojedinaca, adrese, brojeve socijalnog osiguranja, datume rođenja, direktan depozit informacije i etnička pripadnost.”

Kompanija je ponudila još nekoliko detalja o sajber provalu, ali je rekla da ne veruje da su bilo kakve lične informacije „zloupotrebljene kao rezultat ovog incidenta“.

Filijala sa sedištem u Teksasu nije imenovala nijednog aktera za koje se veruje da su izvršili hakiranje, iako je bloger o sajber bezbednosti Eduard Kovač primetio da se banda ransomvare-a poznata kao ‘Black Basta’ hvalila napadom na Elbit Sistems krajem juna, nedugo nakon što je kompanija kaže da je prekršena. Grupa je, kako se izveštava, objavila pregršt ukradenih dokumenata na svojoj veb stranici u to vreme, uključujući informacije o platnom spisku i ugovor o neotkrivanju.

Sa sedištem u Haifi u Izraelu, Elbitova glavna delatnost prvenstveno nudi tehnologiju bespilotnih letelica, iako se takođe okušao u industriji nadzora kroz brojne akvizicije. Prema istrazi koju su sproveli istraživači u Citizen Lab-u, Elbitova podružnica poznata kao Ciberbit proizvodila je špijunski softver koji se koristio za praćenje etiopskih disidenata u SAD, Velikoj Britaniji i drugde neko vreme počevši od 2016. Elbit je kasnije prodao većinu svojih udela u Sajberbitu i postao manjinski akteri do 2020.

Elbit je bio na udaru kritika organizacija za ljudska prava ne samo zbog kontroverze o Sajberbitu, već i zbog svoje šire uloge u snabdevanju izraelske vojske napadnim, izviđačkim i špijunskim dronovima. U julu, aktivisti su gađali fabriku koja proizvodi UAV motore za Elbit sa sedištem u Šenstonu, u Britaniji, tvrdeći da su naneli štetu objektu od hiljade dolara kao odmazdu za smrtonosne izraelske napade na okupiranoj Zapadnoj obali. Pored izraelskih oružanih snaga, Elbit je prodao tehnologiju bespilotnih letelica u dugačkoj listi zemalja, uključujući Sjedinjene Države, Azerbejdžan, Brazil, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kolumbiju, Gruziju i Filipine, između ostalih.