Sud u Gvatemali osudio je u sredu bivšeg predsednika Ota Peresa Molinu i njegovu potpredsednicu Roksanu Baldeti po optužbama za prevaru i zaveru.
Njihove kazne tek treba da budu objavljene. Oslobođeni su optužbi za nezakonito bogaćenje.
Perez Molina i Baldeti podneli su ostavke 2015. i bili su u pritvoru pod optužbom da su dozvolili i iskoristili šemu carinskog korupcija poznatog kao La Linea ili „Linija“.
Šema je uključivala zaveru za prevaru države dozvoljavajući preduzećima da izbegavaju uvozne dažbine u zamenu za mito.
Oko 30 drugih, uključujući carinske službenike i poslovne ljude, bilo je umešano u slučaj, koji je uključivao oko milion dolara mita i 2 miliona dolara izgubljenog prihoda za vladu. Neki od optuženih su u sredu oslobođeni optužbi.
Perez Molina, koji je vladao od 2012. do 2015. godine, i dalje negira optužbe. On je i dalje pod istragom u još dva slučaja.
„To je laž“, rekao je bivši predsednik, 72, tokom pauze u sudskom postupku u sredu. „Niko nikada nije rekao da sam dao nezakonito naređenje, a ja ga nisam dao. Nikada nisu rekli da sam dobio novac. Osećam se razočarano i frustrirano.”
Tužilaštvo Peresa Moline bilo je vrhunac u naporima Gvatemale da se bori protiv sistemske korupcije, uz pomoć antikorupcijske misije koju podržavaju Ujedinjene nacije, poznate po španskim inicijalima CICIG.
Tokom 12 godina, misija je podržavala Specijalno tužilaštvo protiv nekažnjivosti u razbijanju desetina kriminalnih mreža dok je istovremeno jačala njihove kapacitete za rješavanje složenih slučajeva korupcije.
Tada je predsednik Džimi Morales okončao misiju CICIG-a 2019. dok je bio pod istragom. Napori u borbi protiv korupcije od tada su posustali, a oni koji su blisko sarađivali sa međunarodnom misijom videli su da se pravosudni sistem okrenuo protiv njih.
Vlada SAD oštro je kritikovala slabljenje antikorupcijskih napora u Gvatemali i prošle godine ukinula američku vizu aktuelnom državnom tužiocu Gvatemale Konsuelu Porasu, koji je gonio bivše tužioce koji su vodili istrage o korupciji.
Oko 30 bivših antikorupcijskih zvaničnika pobeglo je iz zemlje.