Međunarodni projekat istine i pravde (ITJP) saopštio je da je Rajapaksa počinio teške povrede Ženevskih konvencija tokom građanskog rata 2009. kada je bio šef odbrane zemlje, prema kopiji žalbe koju je video Rojters.
ITJP sa sedištem u Južnoj Africi je tvrdio da su na osnovu univerzalne nadležnosti navodne zloupotrebe bile predmet krivičnog gonjenja u Singapuru, gde je pobegao nakon višemesečnih nemira zbog ekonomske krize u svojoj zemlji.
Rajapaksa je podneo ostavku u Singapuru, dan nakon bekstva 13. jula. Antivladini demonstranti upali su u kancelarije i zvanične rezidencije predsednika i premijera.
„Krivična prijava koja je podneta je (zasnovana na) proverljivim informacijama o oba zločina koja su počinjena, ali i na dokazima koji zaista povezuju osobu o kojoj je reč, a koja se sada nalazi u Singapuru“, Aleksandra Lili Keter, jedan od advokata koji je sačinio žalbu, rekao je Rojtersu telefonom iz Berlina.
„Singapur zaista ima jedinstvenu priliku sa ovom žalbom, sa svojim zakonom i svojom politikom, da govori istinu vlastima.
Rajapaksa nije mogla biti dostupna za komentar preko Visoke komisije Šri Lanke u Singapuru. On je ranije oštro negirao navode da je odgovoran za kršenje prava tokom rata.
Odgovarajući na pitanja Rojtersa, portparol veća državnog tužioca je rekao da je primio pismo od ITJP 23. jula.
„Ne možemo dalje da komentarišemo ovo pitanje“, rekao je portparol.
Ministarstvo spoljnih poslova zemlje saopštilo je da je Rajapaksa ušao u taj grad-državu jugoistočne Azije u privatnu posetu i da nije tražio niti mu je odobren azil.
Šubhankar Dam, profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Portsmutu u Britaniji, koji je predavao u Singapuru, rekao je da, iako su njegovi sudovi bili u mogućnosti da sude za navodne ratne zločine, genocid i mučenje, više puta je ponavljao da se na takvu nadležnost treba samo pozivati kao poslednje sredstvo.
„Dok neutralnost nije zvanično sadržana u spoljnoj politici Singapura, ona je dugo gajila oblik ravnodušnosti“, rekao je Dam.
„Svaka odluka o krivičnom gonjenju bivšeg šefa strane države mora biti u ravnoteži sa ciljevima njene spoljne politike.
Šri Lanka je okončala 25-godišnji građanski rat između separatističkih pobunjenika iz etničke tamilske manjine i vladinih snaga 2009. Grupe za ljudska prava optužile su obe strane za zloupotrebe tokom rata.
ITJP je pomogao u dve građanske tužbe protiv Rajapakse, od kojih je jedan postupak vođen na parkingu u Kaliforniji 2019. Rajapaksa je u to vreme bio državljanin SAD.
Oba slučaja su povučena nakon što je Rajapaksa dobio diplomatski imunitet nakon što je postao predsednik kasnije te godine.