Proizvođači lekova zloupotrebljavaju američki patentni sistem da bi održali visoke cene

Proizvođači lekova zloupotrebljavaju američki patentni sistem da bi održali visoke cene

VAŠINGTON – Proizvođači najprodavanijih lekova u Sjedinjenim Državama koštaju pacijente milijarde dolara i pogoršavaju krizu cena lekova zloupotrebljavajući američki patentni sistem da bi ugušili konkurenciju i naduvali cene, saopštila je grupa potrošača u četvrtak, preneo je Rojters.

Inicijativa za lekove, pristup i znanje (I-MAK) sa sedištem u Njujorku navela je u izveštaju da tri od 10 najprodavanijih lekova u SAD nemaju konkurenciju u zemlji i da će Amerikance koštati dodatnih 167 milijardi dolara pre nego što budu očekivalo se da će tako.

„Potrošnja na lekove na recept u SAD, koja danas premašuje 400 milijardi dolara, predviđa se da će dostići skoro trilion dolara do 2030. godine“, rekao je I-MAK, neprofitna grupa advokata i naučnika koju finansiraju grupe kritične prema farmaceutskoj industriji.

I-MAK je rekao da jeftinije generičke i bioslične verzije Bristol-Miers Skuibb (BMI.N) i Pfizer-ovog (PFE.N) sredstva za sprečavanje zgrušavanja krvi Elikuis, AbbVie (ABBV.N) Humira i Amgen-ov Enbrel, oba se koriste za lečenje reumatoidnog artritisa, biće dostupni u Evropi u proseku 7,7 godina pre njihovog očekivanog lansiranja u SAD.

AbbVie, Amgen, Bristol-Miers Skuibb i Pfizer nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.

Proizvođači lekova su koristili praksu traženja više patenata za manje varijacije na jednom pronalasku, poznatom kao patentni šikari, da bi decenijama sprečili generičku konkurenciju.

„Zloupotreba patenata nije ograničena na nekoliko loših aktera. Sve veći broj dokaza pokazuje da je suštinski deo poslovnog modela farmaceutske industrije za najprodavanije lekove sada izgrađen na održavanju kontrole tržišta korišćenjem zastarelog sistema patenata“, grupa rekao.

„Farmaceutske kompanije obezbeđuju stotine patenata kako bi blokirale konkurenciju jer mogu“, zaključuje se u izveštaju.

Pozvao je zakonodavce i vladine agencije da okončaju gustinu patenta i modernizuju sistem patenta.

Proizvođači deset najprodavanijih lekova u SAD podneli su u proseku 140 patentnih prijava po leku, od kojih je 66 odsto nakon odobrenja američke Uprave za hranu i lekove, saopštio je I-MAK. U proseku su odobrena 74 patenta za svaki lek, četiri puta više patenata nego u Evropi.

Švajcarska komisija za konkurenciju (COMCO) otvorila je u četvrtak istragu protiv Novartisa zbog moguće nezakonite upotrebe patenta za smanjenje pritiska konkurencije.