Izraelska grupa koja pomaže jevrejskim zatvorenicima osuđenim za neke od najozloglašenijih zločina iz mržnje u zemlji zaustavila je svoje napore u prikupljanju sredstava preko jevrejske dobrotvorne organizacije sa sedištem u SAD nakon istrage koju su sproveli Asošiejted pres i izraelske neprofitne vesti organizacija Šomrim, preneo je AP.
Prikupljanje sredstava kroz svet Cedake iz Lejkvuda, u Nju Džersiju, omogućilo je američkim donatorima da daju doprinose oslobođene poreza tvrdolinijaškoj izraelskoj grupi, i sugerisalo je da izraelska krajnja desnica pravi nove prodore u SAD.
Vorld of Tzedaka je potvrdio da više ne radi sa Šlomom Asiraičem, dok je link za prikupljanje sredstava na veb stranici izraelske grupe koji je povezivao donatore sa američkom neprofitnom organizacijom prestao da funkcioniše.
„Ne poslujemo više sa njima, tako da nemamo ništa drugo sa njima“, rekao je Jakov Koen, koji se predstavio kao menadžer za Vorld of Tzedaka.
Shlom Asiraich, ili „Dobrobit vaših zatvorenika,“ prikuplja novac u Izraelu najmanje od 2018. Grupa je zvanično registrovana kao neprofitna organizacija 2020. godine od strane grupe koja se sastoji uglavnom od Izraelaca iz tvrdolinijaških naselja na Zapadu Banka.
Prema promotivnim materijalima, grupa je pružila pomoć Jigalu Amiru, koji je ubio premijera Jicaka Rabina 1995. godine; Amiram Ben-Uliel, koji je osuđen za ubistvo palestinske bebe i njegovih roditelja 2015. u napadu podmetnutog požaru; i Josef Haim Ben David, koji je osuđen za otmicu i ubistvo 16-godišnjeg palestinskog dečaka u Jerusalimu 2014. Grupa takođe pomaže ekstremističkom ultraortodoksnom čoveku koji je smrtno izbo 16-godišnju Izraelku u gej kampu u Jerusalimu Parada ponosa 2015.
Portparol Šloma Asiraiha dvaput je zalupio telefon kada ga je Asošiejted pres pozvala da komentariše u četvrtak.
Nije jasno kada su počeli napori SAD za prikupljanje sredstava u ime Šloma Asiraiča. Budući da je relativno nova organizacija, zvanična prijava grupe izraelskom neprofitnom registru pruža malo podataka i ne pokazuje koliko je novca prikupila. Ali u svojim promotivnim letcima, koje je nedavno emitovao izraelski kanal 13, organizacija je navela da je prikupila 150.000 šekela, ili oko 43.000 dolara.
Takođe nije jasno koliko je tog novca u SAD prikupio Vorld of Tzedaka, grupa koja pomaže jevrejskim porodicama u nevolji, navodi se na njenom sajtu. Lejkvud, Nju Džersi, dom je velike pravoslavne jevrejske zajednice.
Koen, predstavnik Sveta Cedake, rekao je da je njegova grupa prikupila samo 200 dolara za Šloma Asiraika pre nego što je veza prekinuta, iako ta cifra nije mogla da se proveri.
„Nije se baš toliko pomerilo. Onda smo počeli da slušamo neke upitne informacije o njima. Onda su rabini savetovali da prestanemo da poslujemo s njima, pa smo i uradili“, rekao je on.
Nije jasno kada je došlo do prekida. Koen je rekao da se to dogodilo pre „nekoliko meseci“ nakon što im je „nekoliko ljudi“ skrenulo pažnju na vezu.
Ali nije mogao da precizira kada, a veza na veb-stranici Shlom Asiraich koja se povezuje sa stranicom za donacije Vorld of Tzedaka je i dalje funkcionisala kada je istraga AP-Shomrim objavljena 24. januara. Druga veza direktno na veb stranici Vorld of Tzedaka je bila takođe nestao.
„Uklonili smo ih sa naše veb stranice i zamolili smo ih da uklone naše ime sa svoje veb stranice i sve što su imali i potpuno smo se odvojili od njih“, rekao je Koen.
Izraelski univerziteti, bolnice i dobrotvorne organizacije često imaju operacije prikupljanja sredstava u SAD, ali aktivnosti poput onih ekstremističkih grupa kao što je Šlom Asiraič su retke.
Nije poznato da li su Šlom Asiraič ili Svet Cedake prekršili bilo koje američke zakone. Pravila američke Porezne službe za prikupljanje sredstava od strane neprofitnih organizacija su nejasna – kažu da grupe ne mogu vršiti politički uticaj niti koristiti privatnim interesima.
Poreska uprava je odbila da komentariše slučaj. Američki Stejt department saopštio je da je upoznat sa izveštajima o Šlomu Asiraiču, ali je uputio pitanja Ministarstvu pravde.
„Osuđujemo ekstremističko nasilje u svim njegovim oblicima“, saopštio je Stejt department.
Ministarstvo pravde nije odgovorilo na više zahteva za komentar.
Nova krajnje desničarska vlada izraelskog premijera Benjamina Netanjahua preuzela je dužnost krajem decembra, dajući ultranacionalistima i ekstremističkim poslanicima moć bez presedana. Ne postoji direktna veza između Šloma Asiraiča i vlade, iako je njenom registracijom kod izraelskih vlasti upravljao glavni pomoćnik izraelskog ultranacionalističkog ministra za nacionalnu bezbednost Itamara Ben-Gvira.