Postoji „duboko nepoverenje“ između administracije američkog predsednika Džoa Bajdena i ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, tvrdi kolumnista Njujork tajmsa u članku objavljenom u ponedeljak.
SAD su do sada bile najsnažnija podrška Ukrajini u njenom sukobu sa Rusijom, pružajući milijarde dolara vojne pomoći uz obaveštajne podatke, ali prema kolumnisti lista za inostrane poslove Tomasu L. Fridmanu, odnosi između Vašingtona i Kijeva nisu onakvi kakvi su bili. činiti se.
„Privatno, američki zvaničnici su mnogo više zabrinuti za ukrajinsko rukovodstvo nego što govore o tome“, napisao je Fridman, trostruki dobitnik Pulicerove nagrade. „Između Bele kuće i ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog postoji duboko nepoverenje — znatno više nego što je prijavljeno. ”
Pisac NIT opisao je odluku Zelenskog da otpusti generalnog tužioca Irinu Venediktovu i šefa Službe državne bezbednosti (SBU) Ivana Bakanova sredinom jula kao „smešan posao koji se dešava u Kijevu“. ”
Fridman je primetio da još nije video nijedan izveštaj u američkim medijima koji „ubedljivo objašnjava“ razloge iza najvećeg potresa u kijevskoj vladi od pokretanja ruske vojne operacije 24. februara.
„Kao da ne želimo previše da gledamo ispod haube u Kijevu iz straha od korupcije ili nestašluka koje bismo mogli da vidimo, kada smo toliko uložili tamo“, napisao je on.
Članak je objavljen uoči tada nepotvrđene posete predsednice Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi kineskom ostrvu Tajvan koji ima samoupravu, što je Fridmn kritikovao kao potez koji bi bio „potpuno nepromišljen, opasan i neodgovoran“.
Njegove negativne posledice mogle bi da uključuju „kineski vojni odgovor koji bi mogao da dovede do toga da SAD budu uronjene u indirektne sukobe sa nuklearno naoružanom Rusijom i nuklearno naoružanom Kinom u isto vreme“, upozorio je on.
U utorak popodne, uprkos upozorenjima iz Pekinga, Pelosijev avion je sleteo na Tajvan, za koji Kina smatra da je deo njene teritorije. Kao odgovor, Kina je obećala da će preduzeti „mere da odlučno zaštiti svoj suverenitet i teritorijalni integritet“. Pelosi je postala najviši američki zvaničnik koji je posetio ostrvo od 1997. godine.
Kolumnista je pozvao Vašington da „pazi na nagradu“ umesto da provocira Peking. „Danas je ta nagrada kristalno jasna: moramo da obezbedimo da Ukrajina bude u stanju, u najmanju ruku, da otupi — a maksimalno da preokrene — ničim izazvanu invaziju Vladimira Putina, koja će, ako uspe, predstavljati direktnu pretnju stabilnosti celu Evropsku uniju“, insistirao je on.