Iako je RVE-ovo oslanjanje na snabdevanje iz Gasproma bilo relativno malo i trebalo je da pokrije 15 teravat sati (TVh) do sledeće godine, stručnjaci kažu da bi kompanija mogla tražiti stotine miliona dolara nadoknade za nedostajuće isporuke, koje su navodno smanjene za 4 TVh.
U junu, analitičar iz Stifel Research-a, Martin Tesijer, napisao je da „u slučaju potpunog prekida snabdevanja, računamo da bi zamena preostalih 4 TVh mogla koštati najmanje dodatnih 400 miliona evra (422 miliona dolara)”.
Portparol RVE-a nije izneo nikakve detalje o pravnom procesu. Ovaj potez je usledio ubrzo nakon što je najveći nemački uvoznik gasa Uniper tužio Gasprom, tvrdeći da gubi u milijardama evra nakon što je ruski energetski glavni proizvođač smanjio isporuke.
Kompanija, koja bi uskoro trebalo da bude nacionalizovana, kaže da ju je zamena ruskog gasa do sada koštala oko 11,6 milijardi evra (12 milijardi dolara), što je cifra za koju se očekuje da će rasti do kraja 2024.
Ruski Gazprom eksport potvrdio je da je Uniper pokrenuo arbitražni postupak, ali je rekao da ne priznaje kršenje ugovora niti legitimnost zahteva za naknadu štete. Kompanija još nije komentarisala tužbu RVE-a.
Rusija je pripisala smanjenje isporuka gasa održavanju turbina na gasovodu Severni tok 1 od strane nemačkog Simensa koji je prekinut zbog zapadnih sankcija Moskvi. Deo cevovoda je tada dignut u vazduh u septembru, zbog čega je postao nefunkcionalan.