Američki Senat je u subotu počeo raspravu o demokratskom predlogu zakona koji bi se bavio ključnim elementima dnevnog reda predsednika Džoa Bajdena – suočavanjem sa klimatskim promenama, smanjenjem troškova lekova za starije i energije, dok je primorao korporacije i bogate da plaćaju više poreza.
Debata je počela nakon što je Senat izglasao 51 prema 50 da se nastavi sa usvajanjem zakona. Potpredsednica Kamala Haris prekinula je nerešeno glasanje, sa svih 50 republikanaca u opoziciji.
Senat je trebalo da raspravlja o nacrtu do 20 sati pre nego što se upusti u naporan, dugotrajan proces amandmana nazvan „glasanje-a-rama”.
Demokrate i republikanci bili su spremni da odbiju međusobne amandmane, pošto je lider većine u Senatu Čak Šumer manevrisao da održi svoj poslanički klub od 50 članova ujedinjenim iza zakona o kojem se pregovaralo nekoliko meseci. Ako bi se i jedan demokrata ogulio, ceo napor bi bio osuđen na propast u ravnomerno podeljenom Senatu 50-50.
Ranije u toku dana, parlamentarac Senata je utvrdio da se lavovski deo odredbi o zdravstvenoj zaštiti u zakonu od 430 milijardi dolara može usvojiti samo prostom većinom, zaobilazeći pravilo filibustera koje zahteva 60 glasova u većnici od 100 mesta da bi se unapredila većina zakona i omogućilo Demokrate da to prenesu preko republikanskih primedbi.
Demokrate se nadaju da će zakon dati podsticaj njihovim kandidatima na izborima na sredini mandata 8. novembra na kojima je Bajdenova stranka u teškoj borbi da zadrži usku kontrolu nad Senatom i Predstavničkim domom. Demokrate su ovaj zakon označile kao sredstvo za borbu protiv inflacije, što je glavna briga američkih birača ove godine.
„Nakon, kada bude usvojen, ispuniće sve naše ciljeve: borbu protiv klimatskih promena, smanjenje troškova zdravstvene zaštite, zatvaranje poreskih rupa koje zloupotrebljavaju bogati i smanjenje deficita“, rekao je Šumer u govoru u Senatu.
Postoje tri glavna dela poreskih odredbi zakona: minimalni porez na korporacije od 15% i zatvaranje rupa koje bogati mogu da iskoriste da izbegnu plaćanje poreza; strože sprovođenje poreske uprave; i nova akciza na otkup akcija.
Zakon predviđa 430 milijardi dolara nove potrošnje zajedno sa prikupljanjem više od 740 milijardi dolara novih prihoda.
Demokrate su saopštile da će zakon do 2030. godine rezultirati smanjenjem emisije ugljenika u SAD za 40 odsto, krivom za klimatske promene.
Mera bi takođe omogućila programu zdravstvenog osiguranja za starije Medicare da 2026. počne pregovore sa farmaceutskom industrijom o cenama ograničenog broja cena lekova na recept kao način smanjenja troškova. To bi takođe postavilo gornju granicu od 2.000 dolara godišnje na troškove lekova iz džepa u okviru Medicare programa za lekove.
Lider republikanaca u Senatu Mič Mekonel napao je odredbu koja uključuje pregovaranje o cenama lekova, upoređujući je sa prethodnim pokušajima „fiksiranja cena“ zemalja kao što su Kuba, Venecuela i bivši Sovjetski Savez.
„Njihova politika bi donela svet u kome se mnogo manje novih lekova i tretmana izmišlja na prvom mestu pošto kompanije smanjuju istraživanje i razvoj“, rekao je Mekonel u govoru, govoreći o istraživanju i razvoju.
Dok su senatori raspravljali o politikama ugrađenim u zakon, njegove političke posledice su takođe bile vidljive.
U govoru na Konzervativnoj političkoj akcionoj konferenciji (CPAC) u subotu, bivši predsednik Donald Tramp predvideo je posledice za Kirsten Sinemu i Džoa Mančina, dva ključna demokratska senatora: „Ako ovaj dogovor prođe, obojica će izgubiti sledeće izbore.
Ali Mančin i Sinema nisu ponovo izabrani do 2024. godine i mnoge odredbe zakona su popularne među biračima.
Zakon je smanjena verzija daleko šire, skuplje mere za koju su se prošle godine nadali da će odobriti mnoge demokrate sa levice stranke. Ta mera je zastala kada je Mančin, centarista, odustao, žaleći se da će to pogoršati inflatorne pritiske.
Predlog zakona zahteva milijarde dolara za podsticanje proizvodnje više električnih vozila i podsticanje čiste energije, iako proizvođači automobila kažu da će pravila nabavke oštro ograničiti koliko električnih vozila ispunjava uslove za poreske olakšice.
Takođe bi odredio 4 milijarde dolara u novim saveznim fondovima za pomoć sušama, odredba koja bi mogla da pomogne kampanjama za reizbor demokratskih senatora Ketrin Kortez Masto u Nevadi i Marka Kelija u Arizoni.
Jedna odredba isključena iz zakona bi primorala farmaceutske kompanije da refundiraju novac i državnim i privatnim zdravstvenim planovima ako cene lekova rastu brže od inflacije.
Nezavisni senator Bernie Sanders, vodeći progresivac, kritikovao je zakon zbog toga što nije otišao dovoljno daleko i rekao da planira da ponudi amandmane koji će oživeti niz socijalnih programa koje je zalagao prošle godine, uključujući proširenje broja lekova na recept o kojima bi Medicare pregovarao o cenama na i obezbeđivanje stomatoloških, vidnih i slušnih pomagala koje subvencioniše vlada.
Očekivalo se da će njegovi amandmani propasti.
Republikanci su signalizirali da će ponuditi amandmane koji se dotiču drugih pitanja, uključujući kontrolu imigranata koji prelaze granicu SAD sa Meksikom i jačanje policije kako bi se smanjila rastuća stopa kriminala u američkim gradovima od početka pandemije COVID-19.