Blinken pronalazi „pozitivne elemente“ u kineskom mirovnom planu za Ukrajinu

Blinken pronalazi „pozitivne elemente“ u kineskom mirovnom planu za Ukrajinu

Nedavno predložena mapa puta za rešavanje ukrajinske krize koju je Peking predložio uključuje nekoliko „pozitivnih elemenata“, ali na kraju zvuči šuplje jer Kina nije pružila nikakvu podršku Kijevu, izjavio je američki državni sekretar Antoni Blinken u sredu tokom posete Uzbekistanu.

Visoki diplomata je primetio da predlog Kine čak sadrži neke tačke koje se nalaze u mirovnom planu ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, kao što je potreba da se poštuje suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja.

Međutim, Blinken je naveo da bi Peking, da je bio ozbiljan po pitanju svog plana, „celu prošlu godinu proveo radeći na podršci obnavljanju potpunog suvereniteta Ukrajine“, dok je Moskva izvela svoju vojnu operaciju u zemlji.

Umesto toga, Blinken kaže da Kina unapređuje „rusku propagandu“ o sukobu, pružajući ekonomsko i diplomatsko pokriće Moskvi usred pooštravanja zapadnih sankcija i čak navodno razmišlja o slanju vojne pomoći ruskim snagama.

Kina je prošle nedelje predstavila svoj plan od 12 tačaka za rešavanje ukrajinskog sukoba, koji je uključivao pozive na nastavak mirovnih pregovora, osudu jednostranih sankcija i podržavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih nacija.

Plan je pozdravila Moskva, koja je podržala ideju o rešavanju tekućeg sukoba mirnim putem. Kremlj je, međutim, primetio da u ovom trenutku ne vidi priliku za političko rešenje krize.

U međuvremenu, pristalice Kijeva na Zapadu su odbacile predlog Pekinga, a generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da Kina nema „veliki kredibilitet“ po tom pitanju. Umesto toga, zapadni lideri su se fokusirali na stalno upozoravanje Kine da ne razmišlja o podršci ruskoj vojnoj kampanji.

Blinken je naveo da bi takav potez stvorio „ozbiljan problem“ za odnose SAD i Kine i rezultirao sankcionisanjem Vašingtona bilo kojoj kineskoj kompaniji koja prekrši američke sankcije ili je „na drugi način angažovana u podršci“ ruskoj vojnoj operaciji.

Kina je odbacila tvrdnje da planira da pruži bilo kakvu smrtonosnu pomoć Moskvi i optužila je SAD za licemerje i podsticanje sukoba u Ukrajini nastavljajući da šalje u Kijev oružje vredno milijarde dolara.