Stiv Benon, popularni desničarski podkaster koji je nekada služio kao savetnik bivšeg predsednika Donalda Trampa, uhapšen je po više optužbi povezanih sa šemom kraudfunding prevare, u kojoj je navodno prevario donatore za novac namenjen za zid na granici.
Benon je uhapšen u četvrtak ujutro i izveden pred sud na Menhetnu, gde se izjasnio da nije kriv po optužbama, koje uključuju dva krivična dela za pranje novca, dva krivična dela za zaveru i jednu za prevaru. Kasnije je pušten bez kaucije, prema više medijskih izveštaja.
Optužnica otkrivena pre nego što se Benon pojavio na sudu iznela je optužbe protiv njega, tvrdeći da je pomagao u prevari donatora tokom svog rada sa organizacijom „Mi gradimo zid“, neprofitnom organizacijom koja je imala za cilj da prikupi sredstva za izgradnju barijere u privatnom vlasništvu. duž američko-meksičke granice. U vreme navodne prevare, Banon je bio predsednik savetodavnog odbora grupe.
Dok je kampanja na kraju donela oko 25 miliona dolara, tužioci kažu da je Banon usmerio više od 100.000 dolara predsedniku grupe, Brajanu Kolfadžu, uprkos njegovim ponovljenim zavetima da neće prihvatiti platu od organizacije. Prema optužnici, neka od plaćanja su dogovorena preko trećih lica koje kontroliše Bannon.
„Jednostavna istina je da je zločin profitirati na leđima donatora lažnim pretvaranjem“, rekao je okružni tužilac Menhetna Alvin Breg novinarima u četvrtak nakon što je objavio optužbe. „Ovde smo da kažemo danas jednim glasom, na Menhetnu i u Njujorku, da ćete odgovarati za prevaru donatora.
Benon se ranije suočio sa sličnim optužbama u saveznoj optužnici podignutoj 2020. godine, za koju se takođe izjasnio da nije kriv pre nego što je dobio pomilovanje od Trampa. Međutim, predsednička pomilovanja odnose se samo na federalne optužbe, što znači da njujorški tužioci mogu da nastave sa slučajem prevare koji je najavljen u četvrtak.
Bivši strateg Bele kuće i Trampov pomoćnik u kampanji odvojeno je optužen za nepoštovanje Kongresa i osuđen u julu nakon što je odbio da se pojavi pred zakonodavcima da svedoči o neredima 6. januara 2021. u zgradi američkog Kapitola.